Sofraların yeni tadı balon balığı

Sofraların yeni tadı balon balığı

Su Ürünleri Kooperatifleri Merkez Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Ramazan Özkaya, balon balığının ekonomiye can kazandırması amacıyla üniversitelerde çalışamalar olduğunun altını çizerek, “Balon balığı Japon'ya oldukça çok yenmekte ve bir o kadar pahalı. Biz de Japonya'dan uzman getirip inceleyeceğiz'' dedi.

21
0
Paylaş

Özkaya, AA muhabirine, balıkçılık sektörü hakkında önemli açıklamalar yaptı. Ülkemizde yaklaşık olarak 16 bin 682 balıkçı teknesinin yer aldığını vurgulayan Özkaya, bunun ekonomiye katkısının ise 4 milyar lira olduğunu söyledi. Ayrıca Özkaya, geçtiğimiz son 10 yıl içerisinde toplam olarak 400 bin ton balık avlandığını belirtti. Yetiştirilenlerle beraber şuana kadar 650 bin ton balık balık üretiminin olduğunu açıklayan Özkaya, ülkemizde gün geçtikçe sektörün daha canlandığını ve balık çeşitlerinin çoğaldığını söyledi.

İlk sırada balık  yer alıyor!

Beyaz et ihracatında zirvede balığın yer aldığını söyleyen Özkaya,  “İhracatımızda balıklar hariç kabuklular ve yumuşakçalar da yer almakta. Kurbağalar yavaş yavaş ihraç ediliyor. Başta Fransa olmak üzere bir çok ülke kurbağaları çok istemekte. Bu ürünler ülkemizde pek tercih edilmese dahi avrupa da iyi bir pazara sahip olduğumuzu söyleyebilirim. Bunu daha da geliştirmemiz gerekiyor” dedi.

Ülkemiz’in  Avrupa pazarında alabalıkta 1, çipurada 4, levrekte 5. sırada olduğunun üstünü çizen Özkaya, yetiştiricilik başta olmak üzere diğer su ürünlerinde zirveyi kapmak istediklerini vurguladı.

Kişi başı 6.5 kilo

Özkaya, türk halkının balık tüketimini iyice artırmasını isterken “Mesela ‘Türkiye’nin kuru fasulyesi’ olarak nitelendirdiğimi hamsinin sanayiye değil halka gitmesi gerekmekte. Türk halkının yaklaşık olarak 6.5 kilo olan balık tüketimini 30 kilo’ya kadar çıkarması lazım. Bu konuda türk halkına sesleniyorum”dedi.

CEVAP VER