• DOLAR
  3,7925
  % -0,20
 • EURO
  4,5358
  % -0,21
 • ALTIN
  160,7413
  % 0,06
 • BIST
  $13.428
  % -6,24
Sırt Ağrısı Neden Olur?

Sırt Ağrısı Neden Olur?

Sırt ağrısı genellikle  boyunun arka ve alt kısımlarını, omuzların arka taraflarını, kürek kemiklerinin etrafını ve bel bölgesine kadar olan kısımda meydana gelmektedir. Bir çok araştırmanın sonucuna göz atıldığında 10 kişiden yaklaşık 2 sinde meydana gelen sırt ağrıları daha çok yaşlılarda olsa bile gençlerde görülme oranı da önemsenmeyecek seviyede olmadığını gösteriyor. Sırt ağrısı genellikle soğuk algınlığı vb şeylerden kaynaklansa dahi uzun süren ağrılar bazı önemli hastalıklarında birer belirtisi olabilir.

Sırt Ağrısına Neden Olan Hastalıklar

Boyun Fıtığı

Boyun bölgesi, hem omuz hem de sırt bölgesine yakın olması sebebiyle bu kısımda meydana gelen ağrılar sırt ağrısı olarak düşünülmekte. Örnek vermemiz gerekirse boyun fıtığının neden olduğu ağrılar bazen kol boyuna, sırt ve bel bölgesine  kadar etki edebiliyor.

Kemik Erimesi

Genellikle yaşlı bayanlarda görülen bir hastalık olan kemik erimesi, sırt kemiklerinde kırılma ve boy kısalmaları  yaşanması sonucunda sırta ağrıya neden olabilmekte. Eğer ki erkenden teşhis edilirse verilen ilaçlarla kamburluk veya ağrılar giderilebilir. Kemik erimesine bağlı olarak sırtın belli bölgelerinde şiddetli ağrılar yaşanabiliyor.

Skolyoz (Omurga Eğriliği)

Daha çok genç yaştaki çocuklarda görülen omurga eğriliği oldukça ciddi bir hastalıktır. Bilgisayar başında uzun süre boyunca hareketsiz kalan çocuklarda daha sık görülen bu hastalık bel ağrısına da yol açmaktadır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?