Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ için istenen ceza belli oldu

Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ için istenen ceza belli oldu

102
0
Paylaş

Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ HDP’li iki isim dokunulmazlıkların kalkmasının ardından başlatılan davaların altından tutuklanarak ceza evine konulmuştu. Haklarında hazırlanan iddianamenin ardından Selahattin Demirtaş için 142 yıl, Figen Yüksekdağ için ise tam 83 yıl hapis cezası istendi, iddianamede 6-8 Ekim tarihlerinde yaşanan olaylarda yer aldı.

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı’nın yürüttüğü dava kapsamında tutuklanarak ceza evinde tutulan HDP’li iki ismin iddianameleri hazırlandı, Selahattin Demirtaş için istenen süre 142 yıl olurken Figen Yüksekdağ için tam 83 yıl oldu, Demirtaş hakkında PKK/KCK terör örgütünün yöneticisi olmaktan dava açılırken hazırlanan dosyada ‘siyasi alan merkezi sorumlusu’ olarak geçtiği gözlendi. Ayrıca bunların yanında DTK içerisinde de yönetici sıfatıyla hareket ederek eylem ve işlemlerde bulunduğu kanıtlarıyla mahkeme dosyasında sunuldu.

DOSYA İÇERSİNDE 6-7 EKİM OLAYLARINA DA YER VERİLDİ

Hazırlanan İddianame dosyasında HDP eşbaşkanı Selahattin Demirtaş’ın bir çok konuşmasında yer alan terör, cebir ve şiddet olgusunu meşru gösterecek ifadelerde bulunarak terör örgütünün propagandasını yaparak halkı galeyana getirmekle suçlandı. İddianamede 6-7-8 Ekim tarihlerinde yaşanan olayların HDP MYK’da yapılan açıklamaların ardından daha da büyüdüğü konu aldı. Selahattin Demirtaş’ın üzerine atılı olan tеrör örgütü yönеticiliği ‘, ‘tеrör örgütü prоpаgаndаsı yаpmаk ‘, ‘tоplаntı ve göstеri yürüyüşlеri yаsаsınа muhаlеfеt ‘, ‘hаlkı kin ve düşmаnlığа аlеnеn tahrik ‘, ‘hаlkı kаnunlаrа uymаmаyа tahrik ‘, ‘suç işlеmеyе tahrik ve suçu ve suçluyu övmе’suçlаrındаn 43 yıldаn 142 yılа kаdаr cеzаlаndırılmаsı tаlеp еdildi.

yuksekdag

FİGEN YÜKSEKDAĞ İÇİN İSTENEN CEZA 83 YIL

HDP’li diğer isim Figen Yüksekdağ için hazırlanan iddianamede ise  DTK içerisindeki faaliyetlerde bulunmak ve bu eylemlerdeki görevinin terör örgütü yöneticisi olmakla suçlandı. Yüksekdağ’ın çeşitli tarihlerde kanıt olarak gösterilerek terör örgütünün propagandası yaptığı ve cezalandırılması istendi. Figen Yüksekdağ ‘ın 6-7-8 Ekim olaylarından önce yaptığı açıklamalarda göz önünde bulundurularak hakkında 30 yıldan 83 yıla kadar cezalandırılması istendi.

CEVAP VER