Saddam’ın New York’ta İşkence Odası İnşa Ettirdiği Ortaya Çıktı

Saddam’ın New York’ta İşkence Odası İnşa Ettirdiği Ortaya Çıktı

21
0
Paylaş

New York Post gazetesinin haberine göre, “gözaltı odası” beş katlı binanın bodrumuna yerleştirildi. İddia, kimliklerinin açıklanmaması şartıyla gazeteye konuşan iki Iraklı yetkiliye ait.

İŞKENCEYİ SADDAM’IN SAĞ KOLU YAPIYORDU

Yetkililer Saddam’ın görevde olduğu 1979 yılında inşa ettirdiği odayı şu şekilde anlatıyorlar: “Karanlıktı. Odanın kapısı kimsenin içeri ya da dışarı zorlayarak açamayacağı şekilde güçlendirilmişti. Ses geçirmez olmasına ise ihtiyaç yoktu. Çünkü kimsenin aşağıda çığlıklar attığını duyamazdınız.”

Yetkililerin verdiği bilgiye göre, bu odada, ABD’de yaşayan Iraklılar 15 gün boyunca tutulabiliyordu. İşkenceleri yapanın ise Irak istihbarat servisi Muhaberat’a bağlı, Saddam’ın sağ kolu olan bir kişi olduğu iddia edildi.

Bodrum katı dev metal bir kapıyla üç bölüme ayrılmıştı: bir ofis, iletişim merkezi ve gözaltı odası.

Gazete, Irak’ın, Doğu Avrupa ve Arap ülkeleri gibi dünyanın farklı yerlerindeki elçilik binalarında da işkence odası olduğunu yazdı.

2003’TE BASKINA UĞRADI

New York’taki bina Saddam’ın devrildiği 2003 senesinde federal araştırma bürosu yetkilileri tarafından baskına uğradı. İki yetkili baskın öncesinde işkencelere ait tüm kanıtların yok edildiğini düşündüklerini açıkladılar.

Bodrum katı 2014 yılında 120 bin dolar harcanarak mutfağa dönüştürüldü.

CEVAP VER