Marcos’un ‘Kahramanlar Mezarlığı’na Gömülmesini Çıplak Potesto Ettiler

Marcos’un ‘Kahramanlar Mezarlığı’na Gömülmesini Çıplak Potesto Ettiler

61
0
Paylaş

Filipinler’i 18 yıl boyunca demir yumrukla yöneten, adı yolsuzluk ve insan hakları ihlallerine bulaşan ülkenin eski Devlet Başkanı Ferdinand Marcos’un ‘Kahramanlar Mezarlığı’na gömülmesi binlerce kişi tarafından protesto edildi. Protestocular arasında çıplak üniversite öğrencileri de yer aldı.

TEPKİLER BÜYÜYOR

Diktatör Marcos, artık Kahramanlar Mezarlığı’nda uyuyacak Filipinler’de muhalif grupların itirazlarına rağmen ülkenin eski liderlerinden Ferdinand Marcos’un basına kapalı bir törenle “Kahramanlar Mezarlığı”na gömülmesine tepkiler büyüyor. Başkent Manila sahilindeki Rizal Park’da, aralarında çok sayıda çıplak öğrencinin bulunduğu binlerce kişi, yağmurlu havaya rağmen Marcos’un kahramanlar mezarlığına görülmesini protesto etmek için bir araya geldi. Gösteri sırasında ‘Kara Cuma’ da protesto edildi.

ÜNİVERSİTE’DE DE DÜZENLENDİ

Filipinler Üniversitesi’nde de benzer bir gösteri düzenlendi. Diktatör Marcos’un naaşı, 1993 yılından bu yana tutulduğu Ilocos Norte’deki aile mezarlığından alınarak muhalefetin tüm itirazlarına rağmen, geçen hafta, başkent Manila’daki Kahramanlar Mezarlığı’na taşınmıştı. Filipinler Devlet Başkanı Rodrigo Duterte, Marcos’un ‘Kahramanlar Mezarlığı’na defnedilmesi gerektiğini belirtmiş ve bu durumun, mevzuatta geçen “Ölen askerler ve eski devlet başkanları Kahramanlar Mezarlığı’na gömülür” maddesine uygun olduğunu söylemişti. Marcos rejimi mağdurlarının, eski diktatörün cenazesinin ‘Kahramanlar Mezarlığı’na defnedilmesi kararının iptali için verdiği dilekçe Yüksek Mahkeme tarafından 5’e karşı 9 oyla reddedilmişti.

20 YIL DEMİR YUMRUKLA YÖNETTİ

Komünist ve yıkıcı güçlere karşı 21 Eylül 1972’de sıkıyönetim ilan ederek dikta rejimini kuran Ferdinand Marcos’un yaklaşık 20 yıl süren iktidarı, 1986’daki halk ayaklanmasıyla sona ermişti. Marcos, 1989’da Hawaii’de sürgündeyken hayatını kaybetmişti. Eşi İmelda, Marcos’un mumyalattığı cesedini 1993’te Filipinler’e getirmiş ancak eski diktatörün Kahramanlar Mezarlığı’na gömülmesine izin verilmemişti. Marcos’un cesedi Ilocos Norte’de bir aile mezarlığında camdan bir tabutta saklanıyordu.

25 Kasım 2016 Cuma 17:28

Zorlu mücadelenin ilk 11’leri belli oldu Terörist cenazesine tepki: Ölünüzü, dirinizi istemiyoruz En stratejik en kapsamlı terör yuvası ateş altında Erdoğan ve Putin’den telefonda kritik Suriye zirvesi 6 gündür kayıptı, sevgilisi cinayeti itiraf etti Son Dakika Manşetler Magazin Spor Dünya Gazeteler Ekonomi Fotogaleri TV Burçlar Döviz Kuru Kredi Hava Durumu Namaz Vakitleri Tv Yayın Akışı Şans Oyunları

CEVAP VER