Kerkük’te Savaş Uçakları IŞİD’lilerin Saklandığı Kreşi Vurdu

Kerkük’te Savaş Uçakları IŞİD’lilerin Saklandığı Kreşi Vurdu

25
0
Paylaş

IŞİD terör örgütü bu sabah Kerkük’ün çeşitli bölgelerinde devlet binalarına eş zamanlı saldırdı düzenledi.

Sabah saat 03.30 sularında başlayan saldırılar valilik binası ile eğitim müdürlüğü ve eski polis müdürlüğü binası hedef alındı. IŞİD, ayrıca Domiz, Tısin,1 Haziran, Esra Mefkudin, Vasiti, Aden ve Bağdat yolu mahallelerinde de karakol binaları ile polis devriye araçlarına saldırı düzenledi. IŞİD, silahlı saldırıların yanı sıra kentte 3 bombalı araç infilak ettirildi. Gayri resmi rakamlara göre saldırılarda en az 27 kişi şehit oldu 108 kişi yaralandı.

IŞİD’LİLER KENT İÇİNDEN DESTEK ALDI

Rudaw Tv’ye konuşan Kerkük İlçeler ve Nahiyeler Polis Müdürü Tuğgeneral Serhad Kadir, 13 IŞİDlinin etkisiz hale getirildiğini belirterek, “IŞİD’liler kent içinden destek aldı” dedi. Kerkük’te yaşanan saldırılar sonrası, güvenlik nedeniyle cuma namazlarının kılınmayacağı bildirildi. Kerkük Sünni Vakfı, “Camilerin kapısı kapatıldı, cuma namazı kılınmayacak” açıklamasında bulundu.

12 ÖLÜ, 12 YARALI

3 IŞİD militanı Kerkük’e bağlı Dibis ilçesindeki yeni elektrik santraline düzenlediği bombalı saldırıda 12 kişi hayatını kaybederken 12 kişi de yaralandı. Hayatını kaybedenler arasında santralin yapımını üstelenen İranlı firmanın 4 İran vatandaşı çalışanı da yer alıyor.

KERKÜK’TE ÇATIŞMALAR DEVAM EDİYOR

Kerkük’ün birçok bölgesindeki eş zamanlı saldırıları düzenleyen IŞİD militanlarının sayısının 35 ile 42 arasında olduğu belirtildi. Köprübaşı bölgesindeki eski otel binasına sığınan IŞİD militanları saatlerce çatışmadan sonra etkisiz hale getirildi. Ayrıca Kerkük’te valilik binası yakınında yer alan 3 eve giren militanlar sivilleri rehin aldı, bölgede çatışmalar devam ediyor.

“KOALİSYON UÇAKLARI VURDU” İDDİASI

Koalisyona ait savaş uçaklarının, Kerkük’te IŞİD’lilerin saklandığı kreş binasını vurduğu öne sürüldü.

IŞİD’LİLERİN GİRDİĞİ KREŞ VURULDU

Rudaw’a konuşan Kerkük Acil Müdahale Polis Müdürü Danyal Cabbar, koalisyon güçlerine ait savaş uçaklarının kent merkezinde IŞİD’lilerin girdiği kreşi vurduğunu söyledi.

Rudaw muhabiri, IŞİD’lilerin saklandığı bir otelin ise bölgeye gelen tank ve zırhlı araçlarla kuşatıldığını aktardı. Bölgedeki çatışmanın sürdüğü belirtildi.

CEVAP VER