• DOLAR
  3,9502
  % 0,64
 • EURO
  4,6349
  % 0,64
 • ALTIN
  162,3735
  % 0,09
 • BIST
  104.764
  % 0,82
Jandarma sivil memur alım şartları neler? KPSS şartı var mı? Lise mezunları…

Jandarma sivil memur alım şartları neler? KPSS şartı var mı? Lise mezunları…

Jandarma Umumi Komutanlığı’nın 222 Devlet Memuru alımı için internet sitesi üzerinden (www.jandarma.gov.tr) başvurular sürüyor. Zaptiye bu 222 benlik alımdan 38’ini hizmetli pozisyonu için ayırdı. Müracaat şartları ve müracaat için lüzumlu bütün belgeler haberimizin detayında…

Tablo-1 ve Tablo-2’de yazılı kadrolara “Jandarma Umumi Komutanlığı ve Sahil Emniyet Komutanlığında ilk Defa Devlet Memurluğuna Atanacaklar için Yapılacak Sınavlar Hakkında Yönetmelik” hükümleri doğrultusunda 657 Sayılı Devlet Memurları Kanununa tabi açıktan nakil yoluyla Zaptiye Umumi Komutanlığı karargahı ile bağlı birlik ve kurumlarının ihtiyacı için (22) ve Zaptiye ve Sahil Emniyet Akademisi Başkanlığı ihtiyacı için (200) olmak üzere yekün açıktan (222) devlet memuru alınacaktır. Seçme sınavları ile ilgili etkinlik takvimi aşağıdaki gibidir:

BAŞVURU KRİTERLERİ NELERDİR?

a. Türk Vatandaşı olmak.

b. 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’nun 48’inci maddesinde belirtilen umumi ve hususi şartlara sahip olmak.

c. 2016 yılında yapılan Halk Personeli Seçme Sınavına (2016 KPSS) girmiş olmak ve internette yayımlanan müracaat kılavuzunda unvanların karşısında belirtilen puan türünden, belirtilen en az puanı almış olmak.

ç. ilân edilen unvanlar için, unvanların karşısında belirtilen tahsil düzeyi şartını, 2016 KPSS tarihinde adayların en son mezun oldukları mektep düzeyi olarak sağlamak ve 2016 KPSS’ye bu tahsil düzeyinden girmiş olmak.

d. Müracaat tarihi (internetten yapılan ön başvurunun son günü) itibariyle 18 yaşını tamamlamış veya Türk Medeni Kanunun 12’nci maddesine göre kazai rüşt kararı almış olmak.

e. Türk Ceza Kanununun 53 üncü maddesinde belirtilen süreler geçmiş olsa bile; kasten işlenen bir suçtan ötürü bir sene veya daha çok süreyle hapis cezasına ya da affa uğramış olsa bile devletin güvenliğine karşı suçlar, Anayasal düzene ve bu düzenin işleyişine karşı suçlar, zimmet, irtikâp, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, güveni kötüye kullanma, hileli iflas, ihaleye fesat karıştırma, edimin ifasına fesat karıştırma, suçtan kaynaklanan malvarlığı değerlerini aklama veya kaçakçılık suçlarından mahkûm olmamak.

f. 657 Devlet Memurları Kanunu 53’üncü madde hükümleri gizli kalmak kaydı ile görevini sürekli yapmasına mani olabilecek us hastalığı bulunmamak.

g. Herhangi bir halk kuruluş ve kuruluşunda 657 sayılı Devlet Memurları Kanununa tâbi görevlerde çalışıyor olmamak.

ğ. Erkek adaylar için; askerlikle ilgisi bulunmamak, askerlik çağına gelmemiş bulunmak, askerlik çağına gelmiş ise muvazzaf askerlik hizmetini yapmış yahut ertelenmiş (tecilli) veya yedek sınıfa geçirilmiş olmak veya yapmış sayılacak şekilde muaf olmak.

h. Yapılacak uygulamalı iş bilgisi sınavı ve/veya mülakat sınavında başarılı olmaları durumunda, sevk edilecekleri hastanelerden TSK, J.Gn.K.lığı, Shl.Güv.K.lığı Sıhhat Yeteneği Yönetmeliği hükümlerine göre “Sivil Memur Adayı Olur” kararlı sıhhat raporu almış olmak.

ı. Hakkında yaptırılacak emniyet soruşturması sonucu müspet olmak.

i. Müracaat kılavuzunda belirtilen kadro unvanlarının hizasında belirtilen niteliklerin tamamına sahip olmak.

BAŞVURU VE SINAVLA İLGİLİ BİLGİLER

a. Başvurular, 07 KASIM 2017 tarihinde başlayarak, 28 KASIM 2017 tarihinde saat:17.00’da sona erecek şekilde, sadece www.jandarma.gov.tr internet adresinden yapılacak olup, posta ile veya öbür şekillerde yapılacak başvurular kabul edilmeyecek ve bu başvurulara yanıt verilmeyecektir. Adaylar sadece bir unvanda müracaat yapacaklardır. Sınavlara Tablo-1 ve Tablo-2’de belirtilen kadro miktarlarının 10 misli namzet çağrılacaktır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?