İsviçre’de Mahkeme Başörtülü Kadını Haklı Buldu

İsviçre’de Mahkeme Başörtülü Kadını Haklı Buldu

26
0
Paylaş

İsviçre’de mahkeme, başörtüsü taktığı için işten atılan Sırbistanlı bir Müslüman kadını haklı bularak çalıştığı şirketi 3 ay maaş ve 8 bin İsviçre Frangı tazminat ödemeye mahkum etti.

BAŞÖRTÜSÜ TAKINCA İŞTEN ATILDI

İsviçre basınında geniş şekilde yer alan habere göre, ismi açıklanmayan 29 yaşındaki Sırbistan uyruklu kadın, uzun zamandır çalıştığı çamaşırhanede 2015’ten itibaren başörtüsü takmaya başlayınca işten çıkarıldı.

MAHKEME KADINI HAKLI BULDU

Bern-Mittelland yerel mahkemesine dava açan başörtülü kadın haklı bulundu. Şirketin işten çıkarma kararının adil olmadığına karar veren mahkeme ayrıca şirketin, kadına, maddi ve manevi kaybı için 3 aylık maaş ve 8 bin İsviçre Frangı ödemesine hükmetti.

“KARAR OLUMLU”

İsviçre İslam Çatı Federasyonu Basın Sözcüsü Önder Güneş, mahkeme kararını olumlu bulduklarını söyledi. Güneş, her iki tarafın da temyiz hakkını kullanabileceğini belirterek şirketin bu hakkı kullanması halinde kararın bir üst mahkeme tarafından aynen onanacağını düşündüğünü kaydetti.

ÖZEL SEKTÖRDE ÇALIŞAN MÜSLÜMAN KADINLARIN HEPSİNİ İLGİLENDİRİYOR

Mahkeme kararının İsviçre’de özel sektörde çalışan Müslüman kadınları yakından ilgilendirdiğini ve örnek teşkil ettiğini vurgulayan Güneş, “Bir iş yerinde en önemli kriter kişinin giydiği kıyafetler değil, yaptığı iş olmalı.” ifadesini kullandı.

Öte yandan, geçen ay sonunda İsviçre Ulusal Meclisi’nde yapılan oylamayla yüzü tamamen kapatan burkanın kamuya açık alanlarda giyilmesi ve peçe takılması ülke genelinde yasaklanmıştı.

CEVAP VER