İşte Bylock’a İlişkin Bilinmeyenler: NATO ve ABD Desteğiyle Geliştirmişler

İşte Bylock’a İlişkin Bilinmeyenler: NATO ve ABD Desteğiyle Geliştirmişler

20
0
Paylaş

Cemaatin akıllı telefonlar üzerinde gizli yazışma için kullandığı ByLock adlı yazılımın eski TÜBİTAK çalışanları tarafından geliştirildiği biliniyor. Bu yazılıma ‘know-how’ yani yazılımın pratikte nasıl çalışacağına dair bilgi ve tecrübe desteğin ise Estonya’daki Tallinn Üniversitesi tarafından verildiği ortaya çıktı.

NATO’NIN MÜKEMMELİYET MERKEZLERİNDEN BİRİ

Estonya’daki Talinn Üniversitesi’nin NATO’nun mükemmeliyet merkezlerinden birisi olması bu ilişkinin önemli olduğunu gösteriyor. Üstelik bu NATO merkezinin en önemli uzmanlık alanı siber savunma.

Bu NATO merkezinin rolü ve cemaat bağlantısı bununla da sınırlı değil.

17-25 ARALIK SONRASI TÜBİTAK’TAN GÖNDERİLDİ

Balyoz davasında, iki diğer çalışan Erdem Alpaslan ve Tahsin Türköz ile birlikte, sahte belge ürettikleri ortaya çıkan TÜBİTAK çalışanı Hayrettin Bahşi’nin, geçtiğimiz sene, 17-25 Aralık sonrasında TÜBİTAK’taki görevine son verilmişti.

HAPİS CEZASI İSTENDİ AMA ÜLKEYE DÖNMEDİ

Bahşi, TÜBİTAK’tan yüksek bir tazminat alarak ayrılmıştı ve ayrıldığı zaman itibariyle TÜBİTAK’da Siber Güvenlik Enstitüsü müdürüydü. Hakkında Balyoz mağdurları tarafından şuç duyurusu yapılan Bahşi’ye, “Görevi kötüye kullanmak” suçlamasıyla açılan davada, 1 yıldan 3 yıla kadar hapis cezası istendi ancak o ülkeye dönmedi.

NATO BAHŞİ’YE KUCAK AÇTI

Bahşi’nin nereye gittiği ise oldukça önemli. Çünkü Hayrettin Bahşi Estonya’ya gitti ve Talinn Üniversitesinde Bilgisayar Bilimleri Bölümü’nde ve siber güvenlik alanında uzman bilim insanı olarak çalışmaya başladı. NATO, Bahşi’ye kucak açmıştı.

BİR DİĞER İSİM SİLİKON VADİSİ’NDE

Aynı zaman diliminde TÜBİTAK’tan yine yüksek bir tazminat alarak atılan Bilge Karabacak ise, çevrimiçi olarak edinilen bilgiye göre ABD’de Silikon Vadisi’nde ikamet ediyor. Karabacak da siber güvenlik uzmanı ve Türkiye’nin siber güvenlik altyapısında, ODTÜ’den doktora derecesine sahip olacak derinlikte uzman.

NATO’DA MESAİYE DEVAM

Bu ikilinin NATO ve ABD bağlantılarını gösteren başka veriler de var. Üstelik bu bağlantılar tahmin edileceği gibi 15 Temmuz darbe girişimine kadar uzanıyor.

NATO TOPLANTISINDA KONUŞMACI OLDU

Bahşi ve Karabacak, bu senenin Nisan ayında ABD’de, 11-13 Nisan 2016’da Old Dominion Üniversitesi’nde NATO tarafından düzenlenen Siber Savunma Stratejisi Beyin Fırtınası toplantısına katıldılar. Bu toplantıda Karabacak, “Dr. Bilge Karabacak, Cyber Security Association, Turkey” titri ile 6. oturumda Askeri Siber Stratejinin Esasları oturumunda konuşma yaptı.

TÜBİTAK’tan atılıp yurtdışına giden bu iki uzman NATO toplantılarında strateji sunumları yapıyordu.

UĞURLU ABD’DEN SIĞINMA TALEP ETTİ

Aynı toplantının bir diğer ilginç katılımcısı ise açılış konuşmasını yapan isimdi. Bu isim “Rear Admiral M. Ugurlu , NATO Supreme Allied Commander Transformation” şeklinde NATO komutanı ünvanına sahip Tümamiral Mustafa Uğurlu’dan başkası değildi.

Uğurlu, 15 Temmuz darbesi sonrasında ABD’den sığınma talep etti. Uğurlu bu olayların ardından, 28 Temmuz 2016’da yapılan NATO Endüstriyel Danışma Grubu’nun ABD’deki çalışma toplantısına katılacak kadar rahat hareket ediyordu.(Kayank: soL)

CEVAP VER