• DOLAR
  3,8579
  % -0,44
 • EURO
  4,5481
  % -0,51
 • ALTIN
  161,3250
  % 1,21
 • BIST
  106.239
  % -0,69
İstanbul’a ilk kar ne zaman yağacak? Meteoroloji uzmanları tarih verdi!

İstanbul’a ilk kar ne zaman yağacak? Meteoroloji uzmanları tarih verdi!

İstanbul’da yılın ilk kar yağışının ne vakit gerçekleşeceği merak konusu haline geldi. Meteoroloji uzmanları İstanbul’da kar yağışının ne vakit gerçekleşeceğine ilişkin tarih bilgisi verdi. Vatandaşlar tarafından, “İstanbul’a ilk kar ne vakit düşecek, İstanbul’da havalar soğuyacak mı, İstanbul kar yağışı tarihi belli mi?” gibi soruların yanıtlarını aramak üzere sorgulamalara başlandı. Peki, İstanbul’da ne vakit kar yağacak?

Kasım ayının ortasına geldiğimiz bu günlerde havalarında bir ısınıp bir soğuması neticesinde kar yağışının ne vakit başlayacağını öğrenmek isteyenler için meteoroloji uzmanları tarafından yapılan son değerlendirmeler doğrultusunda 20-23 Kasım tarihleri arasında hava sıcaklığının güçlü bir şekilde düşmesi ve İstanbul’da kar yağışının görülmesi tahmin ediliyor. Yani, Kasım ayının son haftasında Türkiye’yi etkisi altına alması beklenen soğuk hava dalgasının İstanbul’a yılın ilk karını da yağdırması bekleniyor.

İSTANBUL’A KAR NE ZAMAN YAĞACAK?

Soğuk hava dalgasının İstanbul’da yüksek kesimlerde, fazla düşük ihtimal de olsa kar yağışına yol açma olasılığı bulunuyor. Uzmanlar ise şimdiden yorum yapmanın bilimsellikten ırak olacağı görüşünde.

Hava tahmininde kullanılan simülasyon modellerinden GFS (The Global Forecast System) model verilerindeki kar beklentisiyle ilgili, ‘havaninnotlari’ internet sitesinde yer saha değerlendirme dikkat çekti.

İşte model verilerindeki kar olasılığına dikkat çeken o değerlendirme:

“Son günlerde bu modellerde 20-23 Kasım gibi İstanbul için güçlü bir soğuk hava dalgası görünüyor. Bu soğuk hava dalgasının İstanbul’da yüksek kesimlerde, fazla düşük de olsa, kar yapma ihtimali var. Tabii ki kati bir şey söylemeyiz ancak modellerde görünen bu. Önümüzde yaklaşık 10 gün olduğu için ‘kar yağacak’ demek bilimsellikten ırak olur, ancak kasım ayı içinde İstanbul’da kar ihtimali görmek de ilginç.”

İSTANBUL’A YILIN İLK KARI GELİYOR!

Son verileri değerlendiren meteoroloji mühendisi Bünyamin Sürmeli ise ay sonu için uyardı. Kasım ayının son haftası için ağırbaşlı bir soğuk hava dalgasının görüldüğünü belirten Sürmeli, Marmara bölgesi için yılın ilk karının sinyalini verdi. Ayın son haftası için vatandaşların kar soğuğuna şimdiden hazırlanması yönünde ikaz yapan Sürmeli, göstergelerin tam net olmamakla beraber İstanbul’a mevsimin ilk karının yağabileceğini işaret etti.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?