• DOLAR
  3,8685
  % -0,48
 • EURO
  4,5492
  % -0,80
 • ALTIN
  156,2214
  % 0,23
 • BIST
  $18.221
  % 1,34
İstanbul Müftüsü, öğrencilerle namazda buluştu

İstanbul Müftüsü, öğrencilerle namazda buluştu

İstanbul Müftüsü Prof. Dr. Hasan Kamil Yılmaz, Uluslararası İlahiyat Programı kapsamında İstanbul’daki ilahiyat fakültelerinde eğitim gören öğrencilerle Süleymaniye Camii’nde sabah namazında buluştu.

Yurtdışında yaşayan Türk toplumunun çocuklarına ülkemizde dini yükseköğrenim imkânı sağlamak üzere uygulanan Uluslararası İlahiyat Programı (UİP) kapsamında İstanbul’daki ilahiyat fakültelerinde eğitim gören öğrenciler, İstanbul Müftüsü Prof. Dr. Hasan Kamil Yılmaz ile beraber Süleymaniye Camii’nde sabah namazı kıldı. Namazın ardından öğrencilerle beraber kahvaltı yapan İstanbul Müftüsü Yılmaz, daha sonra yaptığı konuşmada UİP’in; Diyanet İşleri Başkanlığı (DİB), Türkiye Diyanet Vakfı,  ilahiyat fakülteleri ve YÖK’ün müşterek projesi olduğunu belirtti. 

İstanbul Müftüsü Yılmaz, “UİP projesinin önemini her geçen gün biraz daha yakından görüyoruz. Avrupa’da yaşananlar ve din görevlilerimizin başına getirilenler, DİTİB’in ve öbür kurumların şu anda yaşadıkları aslında projenin iyi bir zamanlamayla başlamış olmasının mühim bir kazanç olduğunu gösteriyor. Avrupa topraklarında doğmuş ve orada büyümüş siz genç kardeşlerimizin, Türkiye’deki ilahiyat fakültelerinde eğitim alarak o topraklara yine din hizmeti; mihrap, minber, kürsü ve muallimlik hizmetleri için dönmeniz İslami hayatın oradaki ulus varlığımızın dini bakımdan devamına fazla mühim bir katkı sağlayacak. Bu projeyi hayata geçirenlerden ve bunu sürdürenlerden Allah razı olsun. Allah, inşallah sizleri de ‘muvaffak bil hayr eylesin’ diye dua ediyorum” dedi.  

Gençlere zamanlarının kıymetini bilmeleri, kendilerine hedef belirlemeleri, çokça kitap okumaları, başta Arapça ve İngilizce olmak üzere Osmanlıca’yı da iyi bir şekilde öğrenmeleri tavsiyesinde bulunan İstanbul Müftüsü Yılmaz, şunları söyledi:

“Her işin ‘sadikune evvelun’ları yani önde gidenleri ve işi gerçekleştirenleri önemli. Siz de ‘sadikune evvelun’dan sayılırsınız. Bu projenin mühim bir ayağı ve ilklerindensiniz. Bu bakımdan sizlerin açacağınız çığır, yapacağınız hizmetler sizden sonrakilere fazla anlamlı katkılar sağlayacaktır. Her ne kadar burada doğmamış olsanız bile burası atalarınızın yurdu ve buraya aitsiniz. Dolayısıyla kimliğinizin daha yüksek seviyede tesisi, bilgi düzeyinizin ve mesleki formasyonunuzun en yüksek seviyeye taşınması adına burada bulunuşunuz süresi içerisinde yapacağınız planlı ve sistemli çalışmalar daha sonraki hizmetlerinizde işinizi kolaylaştıracak, başarınıza fazla mühim katkılar sağlayacaktır. Dinamizminiz ve cevvaliyetiniz, hedefler koyarak çalışmanız, sizi ileriki dönemlerde laf sahibi yapacak, ümmetin kılavuz ve liderleri yapacak. Hem ülkemizde, hem de Avrupa ülkelerinde ulus varlığımıza önderlik yapma imkânı elde edeceksiniz.”  

Konuşmanın ardından İstanbul Müftüsü Yılmaz, öğrencilerle anı fotoğrafı çektirdi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Hediye Bedava İnternet