• DOLAR
  3,9659
  % 1,04
 • EURO
  4,6580
  % 1,15
 • ALTIN
  163,4159
  % 0,34
 • BIST
  105.268
  % 1,30
İstanbul bekçi alım başvurusu başladı! KPSS şartsız en az lise mezunu bekçi alımı

İstanbul bekçi alım başvurusu başladı! KPSS şartsız en az lise mezunu bekçi alımı

İçişleri Bakanlığı tarafından yapılan duyuruya göre, İstanbul’un farklı ilçelerinde bakanlık tarafından belirlenen sayılarda bekçi alımı yapılacak. Toplamda 2 bin benlik bekçi alımında KPSS şartı aranmayacak. Peki, 2017 bekçi alımı başvuruları nasıl yapılır? İstanbul’da istihdam edilecek bekçilerde aranan kriterler nelerdir? Bekçi alımları müracaat tarihi ne zaman? 2017 bekçi maaşları kaç TL? 2017 İstanbul bekçi alımlarına dair bütün detaylar haberimizde…

BAŞVURU TARİHLERİ:

Önümüzdeki günlerde başlayacak olan bekçi alımları için müracaat tarihleri 8 Kasım 2017- 22 Kasım 2017 olarak belirlendi. Başvuruda bulunacak adaylar hafta içi İlçe Emniyet Müdürlüklerine bizzat başvuruda bulunacaklar. Adaylar, çalışmak istedikleri ilçe için misal dilekçe ve istenilen öbür evraklarla beraber başvuracak. Aynı anda ani çok ilçe için müracaat yapılamayacak.Bu tarihten sonra adaylar sözlü ve yazılı sınava tabi tutulacaklar.  

Başvuruda bulunan bekçi adayından;

* T.C. kimlik numarası bulunan nüfus cüzdanı

*Okul diploma veya tasdiknamesinin aslı veya kurumca tasdikli örneği, 

*Askerlik vaziyet belgesi, 

*4,5×6 santim ölçülerinde (6) fotoğraf,

*Adli sicil belgesi, 

*İstanbul il sınırları içerisinde en az 1 yıldır ikamet ettiğini gösteren vesika istenecek.

SÖZLÜ VE YAZILI SINAV TARİHLERİ:

772 sayılı Çarşı ve Mahalle Bekçisi Kanunu kapsamında Emniyet Hizmetleri Sınıfında İstanbul ile mülki sınırları içerisindeki 39 ilçede görevlendirilecek çarşı ve mahalle bekçileri sözlü, ardından yazılı sınava alınacak. Sözlü sınav 5- 13 Aralık tarihleri arasında yapılırken; yazılı sınav 24 Aralık tarihinde yapılacak.

SÖZLÜ SINAV DETAYLARI…

a. Sözlü sınavda başarılı olan adaylar, daha sonra başvurunun kabul edildiği İlçe Emniyet Müdürlüğünün bağlı olduğu Kaymakamlık internet sayfalarında yayınlanacak tarihte ve yerlerde yazılı sınava gireceklerdir.

b. Sözlü imtihan tarihi ve yeri, başvurunun alındığı İlçenin Kaymakamlık resmi internet sitelerinde ayrıca duyuru edilecek ve adaylara duyurulacaktır.

c. Sözlü sınava girmeye hak kazananların, imtihan yerleri mülki amirliklerce adaylara verilecek “Sınav Giriş Belgesinde” belirtilecek olup, sözlü sınava “Sınav Giriş Belgesi” ile girilecektir. “Sınav Giriş Belgesi”ni göstermeyenler sınavlara alınmayacaktır.

d. Sözlü sınavda adayların, kültür durumu ile beraber;

  1. Genel görünüş itibariyle bekçiliğe girmeye elverişli olup olmadığı,

  2. Hal ve tavır, vakara uymayan konuşma itiyadı, laubali ve yılışık hareketleri,

  3. Herhangi bir fikir ve duygunun sözle anlatılmasında güçlük çekilme veya aksaklık gibi bekçiliğe girmeğe mani halleri olup olmadığı değerlendirilecektir.

e. Başvuruda bulunan adaylardan, sözlü sınavda surat tam puan üzerinden yetmiş (70) puan saha adaylar başarılı sayılarak yazılı sınava çağrılacaktır.

f. Sözlü imtihan sonuçları başvurunun kabul edildiği İlçenin Kaymakamlık internet adresinden duyuru edilecektir.

YAZILI SINAV DETAYLARI…

a) Yazılı imtihan 24 Aralık 2017 tarihinde yapılacaktır.

b) Sözlü sınavda başarılı olan adaylar, kendilerine verilecek Imtihan Giriş Belgesinde belirtilen yer ve saatte yapılacak olan yazılı sınava gireceklerdir. Imtihan Giriş Belgesini getirmeyen adaylar yazılı sınava alınmayacaktır.

c) Yazılı Imtihan sorulan Türkçe, Sosyal Bilgiler, Fen Bilgisi, Hayat Bilgisi ve Matematik derslerinden düzen olunacaktır.

d) Yazılı sınavda adaylara çoktan seçmeli (50) soru yöneltilecek olup, imtihan süresi (60) dakika olacaktır.

e) Sınavda adayların öbür adaylar ile konuşmaları, birbirinden veya dışardan kopya almaları yasaktır. Bu hareketleri yaptıkları görülenler hemen imtihan dışı edilecek ve kâğıtlarına vaziyet işaret edilecektir. Bu husus imtihan sonunda düzenlenecek tutanağa da kaydedilecektir.

f) Sınava özürlü veya özürsüz olarak saatinde girmemiş olanlar o sınava girme hakkını kaybetmiş sayılacaktır. Bu nedenle adayların sınavdan en az 15 dakika Önce imtihan salonunda yerlerini alacak şekilde amade olması gerekmektedir.

g) Her bir soru (2) puan olmak kaydıyla, yazılı sınavlar 100 tam puan üzerinden değerlendirilecek ve yanlış cevaplar doğruyu götürmeyecektir.

Yazılı Imtihan Nasıl Uygulanacak?

a. Yazılı imtihan tarihi ve yeri başvurunun alındığı İlçenin Kaymakamlık resmi internet sitelerinde ayrıca duyuru edilecek ve adaylara duyurulacaktır.

b. Yazılı Imtihan soruları Türkçe, Tarih, Matematik ve Genel Kültür derslerinden düzen olacaktır.

c. Yazılı sınavın şekli, imtihan süresi ve sınavda sorulacak soru adedi Valilikçe oluşturulan Komisyonca belirlenecektir.

d. Sınava özürlü veya özürsüz saatinde girmemiş olanlar o sınava girme hakkını kaybetmiş sayılacaktır.

e. Yazılı sınavlar surat tam puan üzerinden değerlendirilecektir.

f. Yazılı imtihan sonuçları başvurunun kabul edildiği İlçenin Kaymakamlık internet adresinden duyuru edilecektir.

BAŞVURU ŞARTLARI:

İstanbul’da çarşı veya mahalle bekçisi olmak için adayların öncelikle; 

*Erkek ve Türk vatandaşı olmaları,

*En az idadi ve dengi okul, ön Lisans, lisans veya lisans üstü mezunu eğitim görme

*Askerlik görevini bitirmeleri

*30 yaşından aka olmamaları,

*Görevini yapmaya mani olabilecek bir hastalık veya engeli bulunmadığını sıhhat kurulu tarafından raporla belgelemeleri

*Ağır hapis veya 6 aydan çok hapis veyahut affa uğramış olsalar bile surat kızartıcı diğer bir fiilden ötürü hapis cezasından hükümlü olmamaları

*Devlet Memurları Kanununun 48’nci maddesindeki koşulları taşımaları koşulu aranıyor.

Bekçilerde aranan hususi koşullar;

* Türk cemiyet telakkilerine (anlayışına) göre fena şöhretli tanınmamak.

* Halk haklarından mahrum olmamak veya halk hizmetlerinden mahrumiyet cezası ile mahkum bulunmamak.

*  Müracaat ettiği il sınırları içerisinde en az bir yıldır ikamet ediyor olmak.

* En az 167 santimetre boyunda olmak.

* Herhangi bir hastalığa bağlı olmaksızın, gövde kitle indeksi 18 (dahil) ile 27 (dahil) arasında olmak. (Ağırlık(kg)/[boy(m)]2}  Örnek: 80/1,752=26)

HANGİ İLÇEYE KAÇ BEKÇİ ALINACAK?

İstanbul’da en çok 100’er bekçi ile Esenyurt ve Küçükçekmece’ye alınacak.  En az bekçi kadrosu Şile’ye (6) tahsis edildi. Geçen ağustos ayında ilk kez 700 bekçi sınavlarla alınmış bunlar kademeli olarak vazife başlatılmıştı.

İstanbul Emniyet Müdürü Mustafa Çalışkan’ın ’Gece Kartalları’ olarak nitelendirdiği, hususi harekat şube polislerinin de eğitim verdiği vasıta durdurma ve silah kullanma teknikleri öğretilen mahalle gece bekçileri, tabanca, cop, kelepçe, el fenerinin yanı dizi düdük taşıyor.

2 BİN BEKÇİ ALIMI İLANI TAM METNİ İÇİN TIKLAYIN…

BEKÇİ MAAŞLARI NE KADAR?

Bekçiler ilk atamalarının ardından ortalama 2 bin 800 – 2 bin 900 liradan başlayan maaşlar ile çalışmakta ve vazife yeri, vazife bölgesi, evli olup olmaması, çocuğunun olup olmaması gibi durumlara göre farklı maaşlar alabilmektedir.

İLİŞKİLİ HABERLER

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?