IŞİD’in Bıraktığı Harabe Hamdaniyelileri Üzdü

IŞİD’in Bıraktığı Harabe Hamdaniyelileri Üzdü

28
0
Paylaş

Terör örgütü IŞİD’in 10 Haziran 2014 tarihinde Musul kent merkezi ve çevresini ele geçirmesinden sonra güvenlik tehdidinden dolayı evlerini terk edip Irak Kürt Bölgesel Yönetimi’nin (IKBY) Erbil kentine sığınan Hamdaniye’deki Hristiyanlar, terör örgütünden kurtarılan bölgedeki evlerini görmek için yola koyuldu.

Erbil’den araçlarıyla yola çıkan Hamdaniyeliler, Kiliseler başta olmak üzere tüm okulların ve evlerin yıkıldığını görünce büyük üzüntü yaşadı.

Güvenlik güçleri, IŞİD’in evlere bomba ve mayın tuzaklamasından dolayı bazı sivilleri evlerine girmelerine izin vermedi.

IŞİD örgütü üyelerince yakılan Karakuş kasabasındaki Katolik Tahire Kilisesi’ne gelen bazı Hristiyanların eşyayı toplamaya çalıştığı, bazılarının ise dua ettiği görüldü.

“SIĞINMACI HAYATININ SONA ERDİĞİNİ ÜMİT ETMİŞTİK”

Hamdaniye ilçe merkezi Karakuş kasabasına gelen siviller, AA muhabirine, “Bölgemizin geri alındı haberini duyunca çok sevindik. Sığınmacı hayatının sona ereceğini ümit etmiştik, ancak olmadı” dediler.

Erbil’den yola koyulup evine tamamen geri dönmeyi planlayan Mikail Ahmed de “Eğer elektrik ve su sıkıntısı giderilirse, yaklaşık iki buçuk yıldır uzakta kaldığım evime geri döneceğim. Artık sığınmacı olarak yaşamak istemiyorum” dedi.

Irak ordusu ve Peşmerge güçleri 24 Ekim’de Hamdaniye ilçesini DEAŞ’tan tamamen geri almıştı.

CEVAP VER