İran’da çifte saldırı: 12 ölü

İran’da çifte saldırı: 12 ölü

İran'da parlamento binası başta olmak üzere Humeyni Türbesi önünde saldırılar gerçekleşti. Saldırı sonucunda bir çok ölü ve yaralı bulunmakta. 3. Saldırı ise son anda durduruldu.

34
0
Paylaş

İran’ın başkenti olan Tarhan sabah saatlerine bombalı haberlerle uyandı. İran İstihbarat Bakanlığı’nın yapmış olduğu açıklamaya göre 3.saldırının da son anda durdurulmuş. İran İçişleri Bakanlığı da, parlamento binasına saldırı bulunan kişilerin kadın kıyafetleri giydiklerini vurguladı. Parlamento binasına saldıran 2 kişiden birinin güvenlik tarafından öldürüldüğü diğerinin ise üzerindeki bombayı patlatıldığı söylenmekte.  İran Parlamentosu ve Humeyni Türbesi’ne düzenlenen saldırılar sonucunda 12 kişinin öldüğü ve 43 kişinin de yaralandığı söylenmekte.  İran Parlamentosu’daki uzun bir çatışma gerçekleşti. Parlamento’da yer alan 4 saldırganda etkisiz hale getirildi. Saldırının hemen sonrasında ise  İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani parlamento’ya gelerek kontrollerde bulundu.

ÇİFTE SALDIRIYI DAEŞ ÜSTLENDİ!

İran’da parlamento binasına ve Humeyni Türbesi’nin etrafına yapılan saldırılar DAEŞ terör örgütü üslendi. DAEŞ’in kendi haber ajansından yapmış olduğu açıklamada, İran’da parlamento binasına ve Humeyni Türbesi’nin etrafına yapılan saldırıları üstlendi. İren yetkilileri ise, bir kaç günlüğüne halkın toplu taşıma araçlarını kullanmamasını ve duraklardan uzak durmalarını istedi. İran Parlamentosu’na silahlı saldırı düzenlenirken  Humeyni Türbesi’nin bulunduğu kısıma ise bombalı saldırı düzenlendi. Tasnim Haber Ajansının yapmış olduğu habere göre İran Parlamentosu’na yapılan silahlı saldırı sonucunda  7 kişi ölmüş.

TAHRAN VALİLİĞİ’NDEN AÇIKLAMA 

Humeyni Türbesi’ne yapılan saldırı sonucunda Tahran Valiliği açıklamada bulundu. Açıklama, saldırgan birisinin Humeyni Türbesi üzerinde yer alan bombayı patlatarak bir çok kişinin ölmesine ve yaralanmasına neden olmuştur dedi.

CEVAP VER