• DOLAR
  3,9293
  % 0,10
 • EURO
  4,6143
  % 0,20
 • ALTIN
  161,7094
  % 0,21
 • BIST
  103.912
  % -2,19
Irak’taki deprem Türkiye’yi etkileyebilir

Irak’taki deprem Türkiye’yi etkileyebilir

Uzmanlar, tıpkı Irak’ta olduğu gibi İstanbul’da da 7’nin üzerinde zerzele beklediklerini ama zamanını bilemediklerini kaydetti. 

Irak’ın güneydoğusunda yer saha Süleymaniye ve Halepçe kentlerinin kesiştiği noktada geçtiğimiz günlerde 7.3 büyüklüğünde zerzele meydana gelmiş, olayda 500’den fazla insan hayatını kaybetmiş, binlerce şahıs de yaralanmıştı. Büyüklüğü nedeniyle zerzele başta Diyarbakır olmak üzere Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde şiddetli bir şekilde hissedilmiş, vatandaşlar aka bir telaş içinde evlerini terk etmişti.

Irak’ta yaşanan depremle ilgili İHA muhabirine açıklamalarda bulunan Dicle Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Maden Mühendisliği Bölümü Umumi Jeoloji Anabilimdalı Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. M. Şefik İmamoğlu, Irak’taki depremin yeri konusunda net bekledikleri bir zerzele olmadığını söyledi. Sismik çalışmaların olmaması nedeni ile orada zerzele olunabileceğinin unutulduğunu kaydeden Yrd. Doç. Dr. İmamoğlu, bu zonun normal Kuzey Anadolu ve Doğu Anadolu fay hatları kadar hareketli bir durumda olmadığını dile getirdi. Kıta kabuğu nedeni ile Arabistan plakasının devamlı kuzeye doğru devinim halinde olduğunu dile getiren Yrd. Doç. Dr. İmamoğlu, bu hareketin de yılda 24-26 milimetre arasında değiştiğini, bu derecede olan bir hareketliliğin devamlı Bitlis-Zagros kenet kuşağı üzerinde aka bir enerjinin birikmesine sebep olabildiğini vurguladı.

“Bu zon üzerinde son yüzyılda fazla aka depremler meydana geldi”

Toplanan enerji nedeniyle son asır içerisinde bu zon üzerinde fazla aka can ve mal kayıplarına sebep olan pek fazla aka depremler meydana geldiğini vurgulayan Yrd. Doç. Dr. İmamoğlu, şöyle devam etti:

“Bunların en önemlileri, Türkiye’de Lice fay zonu bile bu kenet kuşağına bağlı olarak oluşan bir depremdi. 1930’da Hakkari’de 7,2 büyüklüğünde bir zerzele meydana geldi. Bölgenin sıkışmanın tektonik yapısına bağlı olarak meydana gelmiş olan ve bindirme faylarına bağlı gelişmiş olan zerzele nedeni ile Van Erciş depremi meydana geldi, bu depremler bu zon üzerindeki depremlerdir. Pakistan’da 8,1 büyüklüğündeki depremde bu zon üzerindedir. Bütün bu depremler insanların yoğun olarak ikamet ettiği saha üzerinde meydana geldi. Bu da fazla hatırı sayılı bir depremdir, 7,3 fazla hatırı sayılı bir depremdir. Hiçbir depremin sevindirici tarafı yoktur ancak şunun teselli edici bir yanı vardır. İnsanların yoğun olarak yaşadığı alanda değildir.”

“Türkiye’de 5-6 yılda bir aka depremler oluyor”

Irak’taki depremin bir şeyi koparıp serbest hale getirmesinin enerjiyi yan tarafa biriktireceğine dikkat çeken Yrd. Doç. Dr. İmamoğlu, şu ifadeleri kullandı:
“Yan tarafa biriktirmesi de yavaş yavaş bizim Hakkari’nin güneyine doğru devam edecek bir vaziyet laf konusu olabilir, o taraflarda beklenebilir. Ya da daha cenup taraflarında yine aynı şekilde devam eder. Kuzey Anadolu fay hattı üzerinde zaten birkaç yılda bir aka depremler oluyor, Doğu Anadolu fay hattı üzerinde yine aynı şekildi. Türkiye’de biz baktığımız vakit 5-6 yılda bir aka bir depremin olduğunu görüyoruz. Sonuçta o bölgeye göre depremselliğimiz biraz daha yüksektir.”

“Büyük depremler bazı aka depremleri tetikleyebilir”

Irak’ta meydana gelen depremin olduğu zonun devamlı zerzele beklenen bir zon olduğunu bildiren Yrd. Doç. Dr. İmamoğlu, “O bölge üzerinde yeri net olarak bilinmeyen, tespit edilmeyen ama bölgenin üzerinde devamlı zerzele beklediğimiz umumi zon üzerinde zerzele beklediğimiz bir zondur. İstanbul’da fazla eski dönemde, tarihi dönemlerde İstanbul’un hususi durumu, konumu nedeni ile devamlı göz önünde bulundurulan bir nokta. Sadece yeri de belli, yaklaşık büyüklüğü de tespit edilebiliyor, ama ne vakit olacağı ile ilgili net bir şey söylenemiyor. Yani 7’nin üzerinde 7,4-7,6 üzerinde olması bekleniyor. Irak’taki zerzele İstanbul’daki depremi tetiklemez. Böyle bir şey laf konusu değil ama sonuçta aka depremler bazı öbür depremlerin hafifte olsa oynatma imkanları olabilir” diye konuştu.

“Depremi unutmaya gelmez”

Depreme müsait yapılar yaptıktan sonra depremle yaşamayı öğreneceklerini kaydeden Yrd. Doç. Dr. İmamoğlu, “Deprem anında, öncesinde, sonrasında neler yapmamız lazım bunları bilmemiz lazım. Bunların dışında depremle yaşamayı öğrenmeliyiz. Devamlı o kafamıza vurur biz acılar içinde kalırız ve sonra yine unuturuz acılarımızı ve bir daha o acılarımızı yaşarız” dedi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?