HDP’li Vekil PKK’lı Cenazesine Katıldı, Savcılık Soruşturma Başlattı

HDP’li Vekil PKK’lı Cenazesine Katıldı, Savcılık Soruşturma Başlattı

22
0
Paylaş

HDP Diyarbakır Milletvekili Nursel Aydoğan, Erzincan’ın Kemah ilçesi kırsalında etkisiz hale getirilen “Civan” kod adlı PKK’lı terörist Selman Tiryaki’nin cenazesine katıldı. Bu gelişme sonrası Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı, Aydoğan hakkında soruşturma başlattı.

PKK’ya yönelik operasyonda etkisiz hale getirilen teröristin cenazesi, ailesi ile DNA eşleşmesi yapıldıktan sonra Diyarbakır’a getirildi. Tiryaki, Bağlar ilçesindeki Yeniköy Mezarlığında defnedildi. Teröristin cenazesine HDP Diyarbakır Milletvekili Aydoğan da katıldı.

ÖRGÜT LEHİNE SLOGANLAR ATILDI

Cenaze sırasında teröristin fotoğrafı taşındı, tabutun üstüne terör örgütünü simgeleyen bez parçaları örtüldü. Yoğun güvenlik önlemlerinin alındığı cenazede, terör örgütü lehine sloganlar atıldı. Terör örgütünün sözde “Karadeniz açılım grubu”ndaydı.

“DUR” İHTARINA UYMADI, ÖLDÜRÜLDÜ

Ordu’nun Mesudiye ilçesinde, 31 Temmuz’da 3 askerin şehit edilmesi olayına karışan teröristlerden “Civan” kod adlı Selman Tiryaki ve “Şiyan” kod adlı Hamdullah Zengin’in Erzincan’ın Kemah ilçesinde, 20 Ekim’de Karasu Nehri’nden karşıya geçmek isterken bölgede arama tarama faaliyeti yapan jandarma ekiplerince termal kamera ile fark edilmiş, jandarmanın “dur” ihtarına ateşle karşılık verince sıcak takibe alınan teröristler çıkan çatışmada etkisiz hale getirilmiş, çantalarında el yapımı patlayıcı ile çeşitli çizimler bulunmuştu.

“KARADENİZ AÇILIM GRUBU”NDAYDI

Terör örgütü PKK’nın sözde “Karadeniz açılım grubu” mensubu Tiryaki’nin bir süre önce Ordu-Mesudiye ile Sivas sınırında güvenlik güçlerince düzenlenen ve 6 teröristin etkisiz hale getirildiği operasyona konu terörist grup arasında olduğu anlaşılmıştı.

Söz konusu operasyon sırasında kaçarak sağ kurtulan terörist Tiryaki ve Zengin’in daha sonra Erzincan’a geldiği ve buradan Tunceli’ye geçmeye çalıştığı saptanmıştı. Tiryaki’nin, İçişleri Bakanlığının yayımladığı “Aranan Teröristler” listesinin “gri” bölümünde yer aldığı bildirilmişti.

SORUŞTURMA BAŞLATILDI

Cumhuriyet Başsavcılığınca, Erzincan’ın Kemah ilçesi kırsalında PKK’ya yönelik operasyonda etkisiz hale getirilen “Civan” kod adlı terörist Selman Tiryaki’nin cenazesine katılan Aydoğan hakkında “terör örgütü propagandası yapmak” suçundan soruşturma açıldı.

CEVAP VER