Gönül Ülkü Özcan hayatını kaybetti

Gönül Ülkü Özcan hayatını kaybetti

31
0
Paylaş

Ünlü tiyatro sanatçısı Gönül Ülkü Özcan, akşam saatlerinde hayata veda etti.
Özcan’ın torunu Tarık Ündüz, Özcan’ın Silivri’deki evinde vefat ettiğini söyledi.
Sanatçının ilerleyen yaşının verdiği sağlık sorunları olduğunu kaydeden Ündüz, “Bugün ne yazık ki akşam saatlerinde vefat haberini almış bulunuyoruz. Çok acı tabii. Dedemi daha önce kaybetmiştik. Orada buluştular herhalde. Nurlar içinde uyusun. Tabii çok üzüntülüyüz.” ifadelerini kullandı.
“Çok kıymetli bir insandı”
Ünlü sanatçı Gönül Ülkü Özcan’ın vefatı, sanat dünyasını da yasa boğdu.
“Dağ 2” filminin gala gösteriminin ardından, gazetecilerden vefat haberini alan ünlü sanatçı Cüneyt Arkın, çok üzüldüğünü belirterek, “Bir ışık söndü Türkiye’de” dedi.
Oyuncu Nevra Serezli de üzüntüsünü dile getirerek, “Tam duygulu bir filmin içinde, kalbimin şurası sıkıştı. (Film dolayısıyla) Hem gurur duydum askerlerimizle ve Türklüğümüzle bir taraftan da böyle kötü bir haber aldım. Çok kıymetli bir insandı. Gerçekten çok üzüldüm.” diye konuştu.
Gönül Ülkü ve Gazanfer Özcan ile ailece görüştüklerinin altını çizen Serezli, “O kadar çok birlikteliğimiz, yemeklerimiz ve keyiflerimiz olmuştu ki. Hep onların tiyatrolarına giderdim ve gözlerimden yaşlar akana kadar gülerdim. Çok önemli değerler. Son yıllarda çok kaybediyoruz. Ne yapalım dünya böyle işte. Çok önemli bir insandı. Başımız sağ olsun.” ifadelerini kullandı.
Gönül Ülkü Özcan kimdir?
Tiyatro, sinema ve dizi oyuncusu Özcan, 28 Şubat 1931’de İstanbul’da doğdu. Küçük yaşta, ailesinin desteğiyle 1947’de İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları Çocuk Bölümü’ne girdi. 1962’de tiyatro, sinema ve dizi oyuncusu Gazanfer Özcan’la evlenene kadar Şehir Tiyatroları’nda çalışan sanatçı, daha sonra eşiyle birlikte Gönül Ülkü-Gazanfer Özcan Tiyatrosu’nu kurdu.
Özcan, 2002’deki rahatsızlığına kadar kendi tiyatrolarında çalıştı. 2003’de yeniden sahnelere dönen sanatçı, az sayıda sinema filminde de rol aldı. Kuruntu Ailesi adlı bir diziyi eşi ve kadrosuyla birlikte 16 yıl oynayan sanatçı, “Sabahsız Geceler”, “Satılmış Hayatlar”, “Hürriyet Uğruna Mukaddes Yalan”, “Vur Patlasın Çal Oynasın” isimli yapımların yanı sıra “Avrupa Yakası” ve “Yalan Dünya” isimli dizilerde rol aldı.
En son 2015’te “Yaz’ın Rüyası” adlı televizyon dizisinde oynayan usta oyuncu, 2014’de, Kültür ve Turizm Bakanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülü’ne layık görüldü.

CEVAP VER