• DOLAR
  3,9533
  % 0,71
 • EURO
  4,6413
  % 0,78
 • ALTIN
  162,7955
  % 0,28
 • BIST
  103.853
  % -0,06
FETÖ’cü subayların şifreli konuşmaları çözüldü

FETÖ’cü subayların şifreli konuşmaları çözüldü

İzmir’de Fetullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖ) Türk Silahlı Kuvvetlerindeki (TSK) kripto yapılanmasına yönelik operasyonda gözaltına alınmasının ardından itirafçı olan bazı subaylar, “mahrem imamlarla” yapacakları saklı buluşmalar öncesinde ankesörlü telefon görüşmesinde kullanılan şifreli haberleşme yöntemleri hakkında bilgi verdi.

İzmir Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen FETÖ’nün TSK’daki kripto yapılanmasına yönelik soruşturma devam ediyor. Soruşturma kapsamında 29 Eylül’de düzenlenen operasyonda gözaltına alınan 98 kişiden 73’ü tutuklandı. Etkin pişmanlık hükümlerinden yararlanarak adli denetim şartıyla serbest bırakılan bazı muvazzaf askerler ise itirafçı oldu.

İtirafçı subaylardan G.V, emniyetteki ifadesinde örgütle ortaokul yıllarında tanıştığını söyledi. Ortaokul son sınıfta kendisiyle ilgilenen teşkilat abisinin “Askeri okula gitmek ister misin?” sorusuna müspet yanıt vermesiyle askeri okula gitme sürecinin başladığını belirten G.V, bu kararının ardından daha fazla ders çalıştırıldığını ve kampa alındığını vurguladı.

Hafta içi ailesinin yanında, hafta sonunda ise teşkilat evinde kaldığını, burada farklı testler çözdüğünü ve bu testlerin dışarıya çıkarılmasının yasak olduğunu anlatan G.V, teşkilat üyelerinin telkiniyle askeri okula gitme istediğini dost ve akrabalarından gizlediğini dile getirdi.

Ankesörlü telefondan fazla kısa ve şifreli cümleler

Askeri okulu kazanmasının ardından FETÖ ile ilgili hiçbir şey konuşulmaması konusunda uyarıldığını, gizliliğe fazla ehemmiyet verildiğini aktaran G.V, “mahrem imam”ın kendisine “Kız arkadaşın varmış, senin kız arkadaşın olmayacak. Kızlardan ırak duracaksın, evleneceğin zamanda biz sana bazen diyorsak onunla evleneceksin.” dediğini aktardı.

Askeri okulda eğitim gördüğü yıllarda “mahrem abiler” ile cep telefonuyla iletişime geçemediklerini, ankesörlü telefonlardan fazla kısa görüşme ve şifreli cümleler kurarak temasa geçtiklerini anlatan G.V, şöyle devam etti:

“Abiler, eve kendi aralarında ’emniyet’ derlerdi. Mesela beni eve çağırdıklarında ’emniyete gel’ diyorlardı. Bu evin kod adı ’emniyet’ti. Erkan kod, dışarıda bir mevki verirdi ve o mevkide göz teması ile buluşur, gittiği yere peşinden giderdim. ‘Neden böyle yapıyoruz?’ diye sorduğumda ‘Bizi yan yana kimse görmesin’ veya ‘Bir emniyet kamerasına takılmayalım. İrtibatımızı kimse bilmemeli’ derdi. Telefonları da sadece ankesörlü telefondan arardı. Kendi telefon numarasını hiçbir vakit bana vermedi. Bunları da önlem olarak yaptığını söylerdi.”

“Halı alan maçı var, hafta sonu gel” şifresi

İtirafçı subaylardan Ş.B, TSK’da vazife yaptığı illerde FETÖ’nün mahrem hizmetler sınıfında farklı abilerle görüştüğünü, bu görüşmelerin örgütün gizlilik ilkesine göre gerçekleştiğini kaydetti.

Ş.B, “Benden mesul ‘Emre’ kod adlı mahrem imam, ankesörlü bir telefondan arayarak görüşmenin gerçekleşip gerçekleşmeyeceği konusunda ‘halı alan maçı var, hafta sonu gel’ veya ‘halı alan maçı iptal oldu’ gibi şifreli konuşmalar yapardı. Bu konuşmalarda kesinlikle ad geçmemesi ve ‘abi’ kelimesinin de kullanılmaması gerektiği söylenirdi.” beyanında bulundu.

Diğer itirafçı subaylardan U.K. ise kendileriyle ilginin ve fen bilgisi öğretmeni olarak tanıdığı “Talha’ kod adlı “mahrem imam”la şifreli görüşmeler yaptıklarını belirterek, “Bizi ankesörlü telefondan aradığında şifreli olarak konuşurdu. ‘Kanka, bu hafta sonu halı alan maçı var.’ veya ‘bu hafta sonu çay içelim’ tarzı cümlelerle bizimle buluşmak istediğini anlatmaya çalışırdı.” dedi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?