Esrarengiz Bulut Dünya’ya Çarpacak Ama Daha Vakit Var!

Esrarengiz Bulut Dünya’ya Çarpacak Ama Daha Vakit Var!

54
0
Paylaş

Hollanda’da astronomi öğrenimi gören Gail Smith tarafından ilk kez 1963’te gözlenen hidrojen bulutu tartışma yaratmıştı.

50 yılı aşkın süredir yapılan çalışmalar, son bir yıldır Hubble Teleskobu’ndan gelen taze görüntüler ve yapılan yeni çalışmalarla farklı bir boyut kazandı.

Son veriler, dev bulutun 70 milyon yıl kadar önce galaksi diskinin dış bölgelerinden “fırladığını” gösteriyor.

AY’DAN 30 KAT BÜYÜK BİR KÜTLE

Dünya’dan geceleri gökyüzüne bakıldığında Ay’dan 30 kat büyük bir kütle olarak görülen ve 2 milyon Güneş’e yetecek kadar gaz barındıran bulutun neden ve nasıl Samanyolu’ndan “fırladığı” henüz bilinmiyor, ancak dönüşü “muhteşem” olacak.

NASA ve ESA’ya göre Smith Bulutu 30 milyon yıl kadar sonra tekrar galaksimizle çarpışacak.

Bu çarpışma sonucunda, Dünya’ya nispeten “yakın” bir bölgede NASA’nın “muhteşem” diye nitelediği bir şekilde yeni yıldızlar oluşması bekleniyor.

Dünya’nın akıbeti ise henüz belirsiz.

26 Kasım 2016 Cumartesi 20:23

Erdoğan-Putin arasında 26 saatte ikinci kritik görüşme! Kilis’te kimyasal şüphesi! Yaralılar kontrolden geçirilip alındı Şimdi PYD/PKK düşünsün! ÖSO, Münbiç-Bab yolunu kapattı Gökhan’ın çıplak fotoğraflarını kimin çektiği ortaya çıktı 88’de gol iptal! Resmen çıldırdılar Son Dakika Manşetler Magazin Spor Dünya Gazeteler Ekonomi Fotogaleri TV Burçlar Döviz Kuru Kredi Hava Durumu Namaz Vakitleri Tv Yayın Akışı Şans Oyunları

CEVAP VER