Economist: Erdoğan, Suriye’de Bir Taşla İki Kuş Vurdu

Economist: Erdoğan, Suriye’de Bir Taşla İki Kuş Vurdu

22
0
Paylaş

İngiltere’de yayımlanan haftalık Economist dergisi, son sayısında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Irak ve Suriye politikalarını değerlendirdi. Erdoğan’ın siyasi dehasına vurgu yaptı.

“CELABRUS’TA HAYAT NORMALE DÖNDÜ”

Economist’in değerlendirmesinden satır başları şöyle:

“Suriye’nin sınır kasabası Cerablus’un, Türk tanklarının desteğiyle ilerleyen Suriyeli muhalifler tarafından IŞİD’in elinden alınmasının üzerinden iki ay geçti. Cerablus’ta hayat yavaş yavaş normale dönüyor. Okullar yeniden açıldı, bölgeye insani yardım girişi başladı. Komşu köylerden binlerce kişi, Türkiye’den de 7 bin 700 mülteci Cerablus’a döndü. Dokuz çocuk annesi Emine Hardan, ‘Sonunda yeteri kadar yiyeceğimiz var’ diyor.

“ERDOĞAN BİR TAŞLA İKİ KUŞ VURDU”

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, yıllarca Batılı müttefiklerine seslendi ve Suriye’nin kuzeyinde bir tampon bölge oluşturulması için yardım istedi. Erdoğan artık istediğini elde etmiş durumda. Türk askeri ve Suriyeli müttefikleri Cerablus’tan Azez’e kadar uzanan bölgeyi kontrol ediyor. Erdoğan bir taşla iki kuş vurdu. IŞİD militanlarını sınırdan yeterince uzaklaştırıp Türkiye’deki yerleşim yerlerini roketlerin menzilinden çıkardı. Aynı zamanda da Suriye’deki YPG’nin doğu ve batı kantonlarını birleştirmesinin önüne geçti. Türkiye ve muhalif güçler daha da güneye inmeyi planlıyor”

CEVAP VER