Dil balıklarında parazit olduğu tespit edildi

Dil balıklarında parazit olduğu tespit edildi

70
0
Paylaş

Adana Çukurova Üniversitesinde, Su Ürünleri Fakültesi Yetiştiricilik Bölümü Hastalıklar Anabilim Dalı öğretim görevlisi olan Uzman Dr. İbrahim Demirkale ve Dr. Argun Akif Özak dil balıkları üzerinde geliştirdikleri araştırmalar sonucunda dünyada bir ilk olan parazit türüne rastladılar.
Bu Parazit türünün balıkların ölümlerine yol açtığını ve bu parazitlerle mücadele için kullanılan maddelerin ise çevreye ve insan sağlığına son derece zararlı olduğunu belittiler.
1 yıl boyunca araştırma yapan 2 uzman Doğu Akdeniz’de bulunan Dil Balıklarına parazit taraması yaptılar, binin üzerinde balığı inceleyen uzmanlar bu parazitlere diğer ülkelerde “Balık Kenesi” adı verildiğini ve bu zamana kadar ülkemizde hiç görülmeyen “Caligus Bricaudatus” ve “Caligus Apodus” adlı parazitlerin Doğu Akdeniz’de görülmeye başlandığını kanıtladılar.
Araştırmalarına hız kesmeden devam eden ve gün geçtikçe derinleştiren Uzmanlar daha önce dünyada görülmeyen bir parazit daha buldular. Mikroskop ortamında inceledikleri yeni parazitin dünyanın hiç bir yerinde görülmediğini anladırlar. Buldukları parazitin ismini Dil Balığının Latince isminden esinlenerek “Caligus Solea” adını verdiler.

dil-balik
Yaptıkları araştırmaları ve bulduklarını Uluslararası platforma taşıyarak dergilerde yayınladılar ve buldukları parazitleri tüm dünyaya duyurdular.
Araştırmaları sonucu, dünyada bilinen ancak ülkemizde bildirimi yapılmayan ve daha önce literatüre hiç girmemiş olan iki parazit türünü keşfeden Uzman Dr. İbrahim Demirkale bu önemli olaydan ve bu parazitleri bulmuş olmalarından dolayı çok mutlu olduklarını belirtti.

CEVAP VER