Çin’de Rüşvet Alan Yönetici İdam Edilecek

Çin’de Rüşvet Alan Yönetici İdam Edilecek

16
0
Paylaş

Şinhua haber ajansı, Çin’in kuzeydoğusundaki Heylongciang eyaletinde orta mahkemeye çıkarılan Yü’nün, 306.8 milyon yuan rüşvet aldığı gerekçesiyle hakkında idam cezası verildiğini duyurdu.

MAL VARLIĞINA EL KONULDU

Mahkeme heyeti konuya ilişkin yaptığı açıklamada, Yü’nün Heylongciang Longmay Maden Şirketi’nde görevde olduğu 2005-2011 yılları arasında yaklaşık 45 milyon dolar rüşvet aldığını belirtti. Heyet, Yü’nün soruşturma sırasında gösterdiği işbirliği için iyi halinden idam cezasının 2 yıl tecilli olarak verildiğini kaydederken, mahkumun tüm yasa dışı kazancına ve mal varlığına el konulduğunu açıkladı.

‘YOLSUZLUK PARTİNİN HAYATTA KALMASINA KARŞI BİR TEHDİT’

Çin Devlet Başkanı Şi Cinping, 2012 yılında ÇKP liderliğini devralmasının ardından yolsuzluğa karşı mücadele edeceğini açıklamış, yolsuzluğu ‘partinin hayatta kalmasına karşı bir tehdit’ sözleriyle nitelendirmişti. Şi’nin ülkede yolsuzluğa karşı başlattığı mücadele kampanyası çerçevesinde ÇKP Merkezi Disiplin ve Denetleme Komisyonu ve bölgesel birimleri, 2012’den bu yana tüm ülkede 75 milyon ÇKP üyesini soruşturdu.

Kaynak: Sputnik Türkiye

CEVAP VER