• DOLAR
  3,9230
  % -0,87
 • EURO
  4,6391
  % -0,20
 • ALTIN
  163,2335
  % 1,12
 • BIST
  105.964
  % 0,66
Bursa bekçi alım başvuruları nasıl yapılır? Başvuru şartları…

Bursa bekçi alım başvuruları nasıl yapılır? Başvuru şartları…

İçişleri Bakanlığı Bursa Valiliği tarafından yapılan duyuruya göre, Bursa ili Nilüfer, Osmangazi ve Nilüfer ilçelerine bekçi alımı yapılacak. Peki, üç ilçenin toplamında 250 personel alımı yapılacak olan Bursa bekçi alım başvuruları nasıl yapılır? Bursa bekçi alım müracaat şartları ve bütün detayları…

BURSA BEKÇİ ALIM BAŞVURU TARİHLERİ

Bursa ili çarşı ve mahalle bekçi alım başvurusunda bulunmak isteyen vatandaşlar 14- 28 Kasım 2017 tarihleri arasında bizzat  ilgili İlçe Emniyet Müdürlüklerine müracaat edecekler. Adaylar, çalışmak istedikleri ilçe için ekte yer saha misal dilekçe ve istenilen öbür evraklarla beraber başvuracaklardır. Aynı anda ani çok ilçe için müracaat kabul edilmeyecektir. Bursa şehri ilçelerinden; Nilüfer 50, Osmangazi, 110, Yıldırım 90 olmak üzere toplamda 250 bekçi alımı yapılacak. 

Adaylar müracaat esnasında aşağıdaki belgeleri yanlarında bulunduracaklar;

-T.C. kimlik numarası bulunan nüfus cüzdanı fotokopisi, (aslı denetim için yanında bulunacaktır.)

-Okul diploma veya tasdiknamesinin aslı veya kurumca tasdikli örneği,

-Askerlik vaziyet belgesi,

-4,5×6 cm ölçülerinde (6) tane fotoğraf,

-Adli sicil belgesi,

-Müracaat ettiği il sınırları içerisinde en az bir yıldır ikamet ettiğini belirtir belge,

-Hazırlık okumuş ise belgesi

BEKÇİ ALIM BAŞVURU ŞARTLARI

a) Erkek ve Türk vatandaşı olmak,

b) En az idadi veya dengi mektep mezunu olmak,

c) Askerlik ödevini bitirmiş olup 30 yaşından aka olmamak, (Asıl namzet listesine girenlerin bekçiliğe giriş sınavı için verdikleri dilekçenin Valilik/Kaymakamlık tarafından İl/İlçe Emniyet Müdürlüğüne/Amirliğine havale olduğu tarih; yedek namzet listesine girenlerin ise adaylığa tayin tarihi dikkate alınacaktır.)

d) Görevini yapmaya engel olabilecek bir hastalık veya engeli bulunmadığını sıhhat kurulu tarafından verilmiş raporla belgelemek,

e) Ağır hapis veya 6 aydan çok hapis veyahut affa uğramış olsalar bile zimmet, ihtilas, irtikap, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, inancı kötüye kullanmak, dolanlı iflas veya surat kızartıcı öbür bir fiilden ötürü hapis cezasından hükümlü bulunmamak,

f) 657 Sayılı Devlet Memurları Kanununun 48’nci maddesindeki şartları taşımak,

g) Türk cemiyet telakkilerine (anlayışına) göre fena şöhretli tanınmamak,

h) Halk haklarından mahrum olmamak veya halk hizmetlerinden mahrumiyet cezası ile mahkum bulunmamak,

i) Müracaat ettiği il sınırları içerisinde en az bir yıldır ikamet ediyor olmak,

j) En az 167 cm boyunda olmak,

k) Herhangi bir hastalığa bağlı olmaksızın, gövde kitle indeksi 18 (dahil) ile 27 (dahil) arasında olmak. {ağırlık(kg)/[boy(m)]2} örnek: 80/l,752=26

*Adaylar müracaat süresi içerisinde müracaat dilekçesinde eksiklik görmeleri halinde, görevli personele düzelttirip yeniden imzalayacaklardır. Müracaat dilekçesinde belirtilen bilgiler, yapılacak işlemler için temel alınacağından, beyan edilen yanlış bilgilerden adayın kendisi mesul olacaktır.

ADAYLAR SÖZLÜ SINAV VE YAZILI SINAVA TABİ TUTULACAKLAR

Aranan şartları taşıyan adaylar öncelikle sözlü sınava tabi tutulacak olup, sözlü sınavdan geçerli not saha adaylar yazılı sınava girmeye hak kazanacaktır. Yazılı imtihan sonuçlarına göre soylu ve yedek namzet listesi belirlenecektir. İlin merkez ilçe sınırları içinde çalıştırılmak üzere alınacak adaylar için Mülakat Sınavları ilgili İlçe Kaymakamlıklarınca, Yazılı Imtihan ise Valilikçe yapılacaktır.

Valiliğin/Kaymakamlığın internet adresinden yapılacak bütün duyurular adaylar için tebligat niteliğinde olacağından, belirtilen resmi internet adreslerinin personel alım süresince takip edilmesi gerekmektedir. Alım sürecinin herhangi bir aşamasında müracaat şartlarını taşımadıkları anlaşılan adayların işlemleri iptal edilecektir.

SÖZLÜ SINAV DETAYLARI

a) Sözlü imtihan 04/12/2017 – 08/12/2017 tarihleri arasında yapılacaktır.

b) Bekçi olmaya engel hali bulunmadığı anlaşılan isteklilere ekteki örneğe müsait olarak fotoğraflı ve aleni kimlik bilgileri yazılı birer “Sınava Giriş Belgesi” verilir. Bu belgede, sözlü sınavın yapılacağı yer ve saati de belirtilir.

e) Sözlü sınava girmeye hak kazanan adaylar, “Sınava Giriş Belgesi”ni İlçe Emniyet Müdürlüğünden bizzat imzalayarak alacaklardır. Sözlü sınava katılacak bütün adayların katılım sırasına göre liste halinde imzaları alınacak ve bu aşamada “Sınav Giriş Belgesi”ndeki imzasının doğruluğu karşılaştırılacaktır. “Sınav Giriş Belgesi”ni sınava getirmeyenler veya imzası farklı olanlar sözlü ve/veya yazılı sınava alınmayacaktır.

d) Imtihan komisyonunca adaylar, birer birer sözlü sınava tabi tutulacaktır.

e) Sözlü sınavda adayların:

Genel kültür durumu,

Genel görünüş, hal ve tavırları ile vakara uymayan konuşma itiyadı,

Herhangi bir fikir ve duygunun sözle anlatılmasında güçlük, gibi bekçiliğe girmeye engel halleri olup olmadığı değerlendirilecektir.

f) Sözlü sınavda 100 tam puan üzerinden 70 puan saha adaylar başarılı sayılarak yazılı sınava çağrılacaktır.

g) Sözlü imtihan sonuçları, mülakat sınavından sonra en geç iki gün içerisinde Valilik/Kaymakamlıkların internet adresinden duyuru edilecektir.

YAZILI SINAV DETAYLARI

a) Yazılı imtihan 23/12/2017 tarihinde yapılacaktır.

b) Sözlü sınavda başarılı olan adaylar, kendilerine verilecek Imtihan Giriş Belgesinde belirtilen yer ve saatte yapılacak olan yazılı sınava gireceklerdir. Imtihan Giriş Belgesini getirmeyen adaylar yazılı sınava alınmayacaktır.

c) Yazılı Imtihan soruları Türkçe, Sosyal Bilgiler, Fen Bilgisi, Hayat Bilgisi ve Matematik derslerinden düzen olunacaktır.

d) Yazılı sınavın şekli, imtihan süresi ve sınavda sorulacak soru adeti Valilikçe oluşturulan Komisyonda belirlenecektir. (Muhtemel yazılı sınavda adaylara çoktan seçmeli (50) soru yöneltilecek olup, imtihan süresi (60) dakika olacaktır.)

e) Sınavda adayların öbür adaylar ile konuşmaları, birbirinden veya dışardan kopya almaları yasaktır. Bu hareketleri yaptıkları görülenler hemen imtihan dışı edilecek ve kağıtlarına vaziyet işaret edilecektir. Bu husus imtihan sonunda düzenlenecek tutanağa da kaydedilecektir.

f) Sınava özürlü veya özürsüz olarak saatinde girmemiş olanlar o sınava girme hakkını kaybetmiş sayılacaktır. Bu nedenle adayların sınavdan en az 15 dakika evvel imtihan salonunda yerlerini alacak şekilde amade olması gerekmektedir.

g) Her bir soru (2) puan olmak kaydıyla, yazılı sınavlar 100 tam puan üzerinden değerlendirilecek ve yanlış cevaplar doğruyu götürmeyecektir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?