• DOLAR
  3,8776
  % 0,43
 • EURO
  4,5748
  % 0,58
 • ALTIN
  161,3250
  % 1,21
 • BIST
  106.239
  % -0,69
BM’den Korkutan Kuzey Kore Uyarısı

BM’den Korkutan Kuzey Kore Uyarısı

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres, BM Genel Merkezinde düzenlediği toplantı da son zamanlarda ABD ve Kuzey Kore arasında meydana gelen olaylar ve Venezuela’daki gelişmeler hakkında açıklamalar yaptı. Eskiden Kuzey Kore savaşında yaklaşık olarak 3 milyondan fazla kişinin öldüğünü belirten Antonio Guterres, bu tür hataların yapılmaması için geçmişe bakıp ders alınması gerektiğini vurguladı. BM Güvenlik Konseyi’nin son yaptırım kararı ile Kuzey Kore’ye net bir mesaj verildiğini altını çizen Guterres, bu tür yaptırımları tüm ülkelerin uygulaması gerektiğini özellikle belirtti. Gutterres, ” Kuzey Kore ve ABD arasında gerginlik yıllardır olmayan bir düzeye gelmiş durumda. Siyasi bir çözüm yolu aranmalı aksi takdirde askeri müdahalerin potansiyelini düşünmek bile istemiyorum, oldukça dehşet verici.” dedi.

Diyalog ve diplomasi çağrısını yeniden dile getiren  Guterres, ihtiyaç duyulması sonucunda BM’nin her zaman hazır bir şekilde olduğunu dile getirdi.

VENEZUELA İÇİN DİYALOG VE SİYASİ ÇÖZÜM MESAJI

Venezulea’da yaşanan siyasi ve istikrarsızlık hakkında açıklamalar yapan Antonio Guterres, başta hükümet olmak üzere muhalefetlere “diyalog ve siyasi çözüm” mesajı gönderdi. ABD Başkanı Donald Trump’ın Venezuela için “askeri  bir planın olduğu’ açıklamasının sorulması üzerine  Antonio Guterres, ”Latin Amerika uzun uğraşlar sonucunda dış müdahelelerden ve otoriter liderlerden arınmayı başardı. Venezuelanın’da bunun yapması gerekiyor.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?