• DOLAR
  3,9693
  % 0,30
 • EURO
  4,6660
  % 0,38
 • ALTIN
  163,7440
  % 0,26
 • BIST
  105.268
  % 1,30
BMC’nin sahibi Ethem Sancak kimdir? Yerli otomobili üretecek firma

BMC’nin sahibi Ethem Sancak kimdir? Yerli otomobili üretecek firma

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Türkiye’nin Otomobili Ortak Girişim Grubu” tanıtım toplantısı gerçekleştirdi. Düzenlediği bu toplantıda yerli otomobilleri üretecek ortak girişim grubu listesini duyurdu. Yerli araba üretimi gerçekleştirecek firmalar Anadolu Grubu, BMC, Kıraça, Turkcell ve Zorlu Holding olarak resmen açıklandı. Söz konusu grubu oluşturan firmalar, imzaları atmak üzere Ankara Beştepe’deki Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde buluştu.Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, “Yerli araba üretimi için babayiğitler arıyoruz” çağrısından sonra, üretimin gerçekleştirilmesi için gönüllü olan iş adamlarından biri de BMC Holding’in sahibi Ethem Sancak oldu.

YERLİ OTOMOBİLLERİ HANGİ FİRMALAR ÜRETECEK?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan “Türkiye’nin Otomobili Ortak Girişim Grubu Tanıtım Toplantısı”nda yerli otomobilin üretiminde yer alacak beş firmayı açıkladı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Ortak girişim grubunda yer saha 5 şirketi tanıtmak istiyorum.

1) Babayiğitlerin harf sırasına göre ilke Anadolu Grubu‘dur. Otomotiv sektöründe ağırbaşlı birikimleri olan grubun projede yer almasını isabetli buluyorum.

2) İkinci şirket BMC grubudur. Kendilerini kutlama ediyorum.

3) Üçüncü babayiğidimiz ise Kıraça Holding.

4) Dördüncü babayiğidimiz Turkcell Grubu.

5) Beşinci Zorlu Holding‘dir.

Projede bir de hususi sektör koordinasyonunu yürütecek olan TOBB ve Bilim, Sanayi Teknoloji Bakanlığımız var” dedi.

ETHEM SANCAK KİMDİR?

Ethem Sancak; 1958 Siirt doğumlu Türk iş adamıdır.

İlk ve orta eğitimini Siirt’te tamamlayan Sancak üniversiteyi ise İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi’nde tamamladı. 1976 yılında mezun olduktan sonra 1976-1978 yılları arasında gazetecilik yaptı.

Üniversite yıllarında katıldığı Türkiye İşçi Köylü Partisi’nin (TİKP) güneydoğu ve şark sorumluluğu ile Diyarbakır İl Başkanlığını yaptı. İlerleyen yıllarda ticarete atıldı.

1987 yılında Es Ecza Deposu’nu, 1989’da kozmetik ve itriyat alanında eczanelere hizmet sunan Esko Itriyat’ı, 1993 yılında ise Hedef Ecza Deposu’nu kurdu. Hedef Ecza Deposu’nun 2001 yılında Alliance Boots ile ortaklık kurması sonucu kurulan Hedef Alliance Holding idare kurulu başkanlığını yapmıştır. Elindeki holding hisselerini satan Sancak, ES Mali Yatırım Danışmanlık adında bir şirket kurmuş, bu şirketle kamyon, otobüs ve askeri vasıta üreticisi BMC’yi satın almıştır.

TMSF tarafından İnterbank’tan kaynaklanan borçları nedeniyle el konulan Çukurova Grubu’na ait Akşam gazetesi ve SkyTürk 360 Televizyonu, 2013 Kasımda 62 milyon dolar bedel üzerinden Star Medya Grubu’nun eski sahibi Ethem Sancak’a satıldı. Ethem Sancak, böylece, Skyturk360 televizyonu ve bünyesinde 2 milli gazete; 1’i haftalık, 4’ü aylık olmak üzere 5 mecmua ve 1’i ulusal, 1’i bölgesel olmak üzere 2 radyo kanalı sahibi oldu.

2006 – 2010 yılları arasında Brezilya İstanbul Fahri Konsolosu olarak vazife yaptığı sırada iki memleket arasındaki ilişkilere katkılarından dolayı döneminin Brezilya Federal Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Lula da Silva tarafından, iki memleket arasındaki ilişkilere katkılarından dolayı Brezilya’nın en üst düzey hizmet madalyası olan “Rio Branco Liyakat Nişanı” ile onurlandırılmıştır.

2001 yılında ‘Yılın İşletmecisi’ ve 2005 yılında ‘Yılın Girişimcisi’ seçilen Ethem Sancak, 2007 yılında ise Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin ‘Milli Egemenlik Üstün Hizmet ve Onur Ödülüne’ layık görülmüştür.

Fuat Sezgin ile beraber 2010 yılında kurmuş olduğu Fuat Sezgin İslam ve Bilim Tarihi Araştırmaları Vakfı’nın Idare Kurulu Başkanlığı görevini yürütmektedir.

2004 – 2010 yılları arasında Türkiye Ecza Depocuları Derneği Idare Kurulu Başkanı ve 2007 – 2008 yılları arasında TÜSİAD Idare Kurulu Üyesi ve Sosyal İşler Komisyon Başkanı olarak vazife yapı.

Şu anda İstanbul Modern Sanat Müzesi Idare Kurulu Başkan Yardımcısı, İstanbul Kültür Sanat Vakfı Idare Kurulu Üyesi, TEGV Idare Kurulu Üyesi, ERG Yürütme Kurulu Üyesi, Tüm Süt, Et ve Damızlık Sığır Yetiştiricileri Derneği(TUSEDAD) Kurucu Üyesi, TESEV Mütevelliler Kurulu Üyesi, Darüşşafaka Cemiyeti Yüksek Danışma Kurulu Üyesi ve Ak Parti Genel Merkez Parti İçi Demokrasi Hakem Kurulu (DHK) üyesi olarak vazife yapmaktadır. Ayrıca Okan Üniversitesi Danışma Kurulu üyesidir.

Ethem Sancak evli ve üç çocuk babasıdır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?