• DOLAR
  3,8782
  % 0,45
 • EURO
  4,5741
  % 0,56
 • ALTIN
  160,8355
  % 0,90
 • BIST
  106.239
  % -0,69
Bir buçuk sene gömülü kalacak!

Bir buçuk sene gömülü kalacak!

Antalya’nın Kemer ilçesinde kıyıya vuran 5 metre uzunluğundaki balina, gömüleceği yerden 1,5 sene sonra çıkartılarak Akdeniz Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesindeki Deniz Biyolojisi Müzesi’nde sergilenecek.

AA’nın haberine göre, Çamyuva Mahallesi sahiline vuran 5 metre uzunluğundaki balina Kemer Belediyesi ekiplerince vinç yardımıyla kamyonete konulup fakülteye getirildi. Yerleşke içerisindeki abes bir araziye balina için 7 metre uzunluğunda çukur kazıldı. Balina, kamyonetten vinç yardımıyla indirilip çukurun yanına bırakıldı. Burada Akdeniz Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mehmet Cengiz Deval ve Türk Araştırmaları Vakfı’nda görevli baytar tarafından otopsi yapıldı.

Otopside balinadan incelenmek üzere parçalar alındı. Açılan çukura gömülecek balinanın 1,5 sene sonra çukurdan çıkartılarak kemiklerinin fakültedeki deniz biyolojisi müzesinde sergileneceği belirtildi.

“BU BALİNALAR NORMALDE KIYIYA GELMEZLER”

Prof. Dr. Deval, yaptığı açıklamada, incelemede balinanın nadir görülen gagalı balina türünden olduğunun belirlendiğini söyledi. Kıyıya vuran balinanın dişi olduğunu dile getiren Deval, bu balinaların normalde kıyılara gelmediğini, 200 metre derinlikten daha sığ sulara gelmeyen bir çeşit olduğunu bildirdi.

Balinanın, 200 metreyle bin metre arasında yaşayan bir çeşit olduğuna değinen Deval, dişilerinin 7 metre, erkeklerinin de 7 metre 50 santimetre uzunluğuna sahip olabildiğini belirtti.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?