Belçika Mahkemesinden Skandal Karar! PKK’nın Faaliyetleri Terör Eylemi Değilmiş

Belçika Mahkemesinden Skandal Karar! PKK’nın Faaliyetleri Terör Eylemi Değilmiş

18
0
Paylaş

Belçika Mahkemesi, Avrupa Birliği’nin (AB) terör örgütleri listesinde olan PKK’nın faaliyetlerinin “silahlı mücadele kapsamında olduğu için terör suçu oluşturamayacağına” hükmetti.

PKK’NIN ÜST DÜZEY YÖNETİCİLERİNİN DAVASINDA KARAR AÇIKLANDI

Brüksel Mahkemesi, terör örgütünün Avrupa’daki üst düzey yöneticilerinden Remzi Kartal ve Zübeyir Aydar’ın da aralarında bulunduğu 36 kişinin yargılandığı davada karar açıkladı.

BELÇİKA MAHKEMESİ: TERÖR EYLEMİ DEĞİL

Mahkeme, terör faaliyetlerinde yer almanın yanı sıra çocuk yaştakilerin kaçırılması, kişiyi hürriyetinden yoksun kılma ve ölüm tehdidinde bulunmakla yargılanan PKK üye ve yöneticilerinin yaptıklarının “terör eylemi” olmadığına hükmetti.

TERÖR SUÇU DEĞİL, ‘SİLAHLI MÜCADELE’YMİŞ

Kararın gerekçesinde, “silahlı mücadele, terör suçlaması kapsamında değerlendirilemez” denildi. Federal Savcılığın karara itiraz etme hakkı bulunuyor.

SUÇLAMALAR ARASINDA SAHTE EVRAK VE HARAÇ TOPLAMAK DA VARDI

2006’da başlayan soruşturmanın ardından Ekim 2015’te dava açılmıştı. Davada PKK üyeleri, Belçika ve diğer Batı Avrupa ülkelerinden genç ve çocuk yaştakileri ailelerinden koparttıktan sonra Belçika’nın yanı sıra Yunanistan ve Irak’taki kamplarda eğitim vermekle suçlanıyordu. Sanıklara yönelik suçlamalar arasında sahte evrak düzenlemek ve haraç toplamak da yer alıyordu.

PKK AVRUPA BİRLİĞİ’NİN TERÖR ÖRGÜTLERİ LİSTESİNDE

PKK, AB’nin terör örgütleri listesinde yer alıyor. Liste Belçika’yı da bağlıyor.

CEVAP VER