Başbakan Yıldırım: ‘Cinsel İstismar’ Önergesi Tecavüze Af Değil

Başbakan Yıldırım: ‘Cinsel İstismar’ Önergesi Tecavüze Af Değil

60
0
Paylaş

Başbakan Binali Yıldırım, AK Parti’nin Meclis’e sunduğu cinsel istismar düzenlemesinin, tecavüze af olmadığını belirterek, mağduriyetleri gidermek istediklerini fakat konunun saptırıldığını söyledi.

Başbakan Binali Yıldırım, cuma namazı çıkışında gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Yıldırım, Siirt’te meydana gelen maden ocağı göçüğüyle ilgili “Yağışlardan dolayı bir göçük meydana geldi. Heyelan münasebetiyle 3 mnadenci hayatını kaybetti. 13 madenci için de kurtarma çalışmaları devam ediyor. Bu ocak özel bir işletme. Çalışmalar, valilik, başbakanlık bütün birimlerce devam ediyor. Açık ocak olması, çok yağış olması dolayısıyla çalışmalar ağır ilerliyor.” açıklamalasında bulundu.

MHP’YE GÖNDERİLEN ANAYASA METNİ

Başbakan Binali Yıldırım, MHP’ye gönderilen anayasa metniyle ilgili sorularan bir soruya, “Henüz bir cevap gelmedi.” yanıtını verdi.

‘YEMİN METNİ DEĞİŞTİ’ İDDİALARINA YANIT: KOCAMAN BİR YALAN

AK Parti’nin MHP’ye sunduğu anayasa paketinde, cumhurbaşkanının yemin metninin değiştirildiği yönündeki iddialar sorulan Yıldırım, “Bu doğru değil. Yemin metniyle ilgili herhangi bir sorun yok. Sadece okunuşuyla ilgili biraz zorluklar var. Okurken milletvekilleri zorlanıyorlar. O düzeltiliyor. Onun dışında anlamı değiştirecek hiçbir şey yok. Kocaman bir yalan” dedi.

CİNSEL İSTİSMAR DÜZENLEMESİ: BİR DEFAYA MAHSUS, MAĞDURİYETLERİ GİDERMEK İÇİN…

Yıldırım, kamuoyunda büyük tartışma yaratan cinsel istismar önergesi hakkında, “Tamamen gerçek dışı bir iftiradır. Olay şudur, yaşı tutmayan, erken yaşta evlenenler var. Yasaları bilmiyorlar. Dolayısıyla çocukları oluyor, babaları hapse giriyor. Bu şekilde 3 bin aile olduğu tespit edildi. Bir seferliğine bu mağduriyetin giderilmesine yönelik bir çalışmadır.

“BU SORUNUN GİDERİLMESİ İÇİN SÖZ VERDİK”

Seçim kampanyalarında partilerin önüne gelen bir sorun. Bunun giderilmesi için söz verilmiştir. Maalesef CHP, ucuz bir istismar aracı olarak kullanmaya kalkıştı. Bu bir tecavüze af değildir. Tecavüze en ağır cezayı AK Parti getirdi. Bu, tecavüzle ilgili bir konu değil.” diyerek, konuya açıklık getirdi.

“CHP’NİN ÇARPITMA FAALİYETLERİNDEN İBARET”

‘Tecavüzcüler bundan istifade edecek’ yönündeki açıklamaların tamamen gerçek dışı ve iftira olduğunu vurgulayan Başbakan Yıldırım, “Bundan böyle bu şekilde evlenmeler olursa hiçbir şekilde müsamaha edilmeyecek. Geçmişte bu cezaların varlığından haberdar olmayan, yaşı tutmayanların evlenmesi sonucu, aile dağılmış, çocuklar anayla birlikte perişan, baba hapiste; bunlara bir seferliğine mahsus olmak üzere 3 bin ailenin mağduriyeti gideriliyor. Olay bundan ibaret. Bunun dışındakiler maalesef bildik, CHP’nin çarpıtma, saptırmaya yönelik faaliyetlerinden ibaret” ifadelerini kullandı.

CHP’YE ‘KAPIMIZ AÇIK’ MESAJI

Anayasa değişikliği konusunda CHP’den randevu taleplerinin olup olmayacağı sorusuna Başbakan Yıldırım, “Her zaman herkesle müzakere kapısı açıktır. Ülkenin geleceği için ülkemizin menfaati için her konuyu görüşürüz, konuşuruz. Aynı fikirde olmamız gerekmiyor ama bu konuşmamıza engel değil” diye yanıt verdi.

“VATANDAŞLARIMIZ RAHAT OLSUN”

Doların durdurulamayan yükselişiyle ilgili de konuşan Yıldırım; “Ekonomi Koordinasyon Kurulu toplantısını saat 16.00’da, ilgili birimlerin katılımıyla geniş kapsamlı bir şekilde yapacağız. Amerikan seçimlerinden sonra dünya ekonomilerinde bir hareketlilik başladı. Özellikle döviz kurlarıyla başlayan bu hareketliliğin halen devam ettiğini biliyoruz. Dolar kurundaki bu artış da, diğer döviz kurlarındaki artışlar da dahil olmak üzere bu konuları değerlendireceğiz. Vatandaşlarımız rahat olsun, Türkiye ekonomisinin temelleri sağlamdır. Türkiye ekonomisiyle ilgili herhangi bir tereddüt yok.” dedi.

“ÖYLE VEYA BÖYLE ÇEKİLECEKLER”

Yıldırım, PYD’nin Münbiç’ten çekilmesi konusunda Türkiye’nin kararlılığının sürdüğünü dile getirerek şöyle konuştu: “Münbiç’teki PYD varlığının ortadan kaldırılması, Fırat’ın doğusuna çekilmesi konusunda başından beri Amerika ile bir mutabakatımız var. Her görüşmede bu mutabakatın arkasında olduklarını ve bunun gereğini yapacaklarını ifade ediyorlar. Halen onun tahakkuk etmesini bekliyoruz. Çekilecekler, öyle veya böyle çekilmek durumundalar.”

AK Parti’nin ‘Cinsel İstismar’ Suçlarıyla İlgili Önergesi Meclis’i KarıştırdıBozdağ’dan Tartışma Yaratan Düzenlemeye Cevap: Tecavüzcüleri Kapsamıyor

18 Kasım 2016 Cuma 13:52

Kadın yolcular istediği yerde inebilecek! Uygulama bu akşam başlıyor Siirt’teki maden faciasıyla ilgili kahreden sözler Başbakan, olay olan ‘cinsel istismar’ önergesine açıklık getirdi Cinsel istismar düzenlemesiyle ilgili MHP de tavrını ortaya koydu Erdoğan’ın hediyesi, kız istediği Murat’ı mest etti Son Dakika Manşetler Magazin Spor Dünya Gazeteler Ekonomi Fotogaleri TV Burçlar Döviz Kuru Kredi Hava Durumu Namaz Vakitleri Tv Yayın Akışı Şans Oyunları

CEVAP VER