• DOLAR
  3,8776
  % 0,43
 • EURO
  4,5748
  % 0,58
 • ALTIN
  161,3250
  % 1,21
 • BIST
  106.239
  % -0,69
‘At izi’ kumpası! Yakalanırsak koas çıksın

‘At izi’ kumpası! Yakalanırsak koas çıksın

Müzik ve lügat gibi sadece android telefonlara indirilebilen 8 uygulamaya ByLock’u gizleyen teşkilat karmaşa çıkartmayı planladı. Çünkü bunları yükleyenler farkından olmadan telefonlarına kripto programı da indirmiş.

FETÖ’nün saklı haberleşme sistemi ByLock’u tasarlarken, deşifre olma ihtimaline karşı ‘B’ planı yaptığı da ortaya çıktı. KARAR’ın emniyet kaynaklarından aldığı bilgilere göre FETÖ’nün android üzerinden piyasaya sürdüğü 7 veya 8 GSM uygulaması var. NaAmaz vaktini hatırlatan, kıble gösteren, şarkı arama ve müzik dinlemeye imkan veren programlar ve lügat gibi. Bunları indirenler farkında bile olmadan ByLock sunucusuna yönlendiriliyorlar. Bu kişilerin telefonlarına ByLock izi bırakılıyor. FETÖ’nün bu yolla teşkilat üyeleriyle, masum insanların ayırt edilemez hale getirilmesini hedeflediği belirtiliyor. Yöntemle örgütün hem FETÖ’cülerin karartılması hem de toplumda mağduriyetlerin artmasını sağlamaya çalıştıkları anlatım ediliyor.

Güvenlik kaynakları bu durumda olan şahıs sayısının az olduğunu belirtti. Uygulamaları indirdiği için ByLock izi tespit edilen bir fazla şahıs hakkında da işlem yapılmadığı bilgisini paylaşan emniyet kaynakları, uygulamalarla tespit edildiği için mağduriyet oluşmasının engellendiğini anlatım etti. FETÖ’nün tuzağıyla ilgili çalışmaların sürdüğünü belirtilen kaynaklar, şüphelilerde ByLock’un nasıl kurulduğu ve nasıl kullanıldığının dikkatli değerlendirildiğini belirtti. ByLock’un teşkilat üyeliğini gösteren en esas kanıtlardan biri olduğunu vurgulayan kaynaklar, telefonuna teşkilat talimatıyla kripto sistemi kuran kişilerle, tekrar FETÖ tuzaklarıyla farkında olmadan bu programın izi bulunan kişilerin birbirinden rahatlıkla ayrılabildiği anlatım ediliyor.

FETÖ’nün ByLock izi bırakan kumpasıyla ilgili daha evvel Adli Bilişim Uzmanı Koray Peksayar’ın raporu ve Avukat Ali Aktaş’ın dilekçeleri basına yansımıştı. Peksayar’ın raporuna göre, Morbeyin.com adlı şirketin çıkardığı 8 uygulamanın içinde yer saha bazı ufak reklam dosyaları, ByLock İP’lerini kullanıyor. ByLock programını indirmemiş kişiler, Morbeyin.com adlı şirketin uygulamalarını kullandığında, direkt ByLock serverlerına bağlanmış gibi görünüyor. Şirketin çıkardığı uygulamalar ise raporda şöyle aktarılıyor “Best Free Music, Freezy Müzik, Bul Dinle, Freezy Play Free Music Online, Mor German Engslish Dictionary, En ucuz Fiyat Mor, Almanca-Türkçe Sözlük, Music Search Beta, Araba2.com.”

Avukat Ali Aktaş, ise Namaz Vakitleri TR ve Kıble Pusulası programının da şüpheli programlar arasında bulunduğunu, Namaz vakitleri TR uygulamasını yazan Yasin Alpen adlı kişinin 17-25 Aralık 2013 vuruş girişimi sonrasında TÜBİTAK’tan istifa eden birisi olduğunu belirtmişti.

KARAR

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?