7 Yaşındaki Çocuğun Kulağından At Sineği Larvaları Çıktı

7 Yaşındaki Çocuğun Kulağından At Sineği Larvaları Çıktı

24
0
Paylaş

Adana, Merkez Yüreğir ilçesi Akdeniz Mahallesi’nde ikamet eden 7 yaşındaki Mehmet Elma, kulağından rahatsızlanması üzerine yakınları tarafından Adana Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesine götürüldü. Tomografi çekilince ortaya çıkan at sineği larvaları, halk arasından bilinen adıyla ‘kurtçuklar’ herkesi şoke etti.

İLK MÜDAHALEDE 13 LARVA, ARDINDAN AMELİYATLA DERİNLERE GİZLENMİŞ 1 KURTÇUK ÇIKARILDI

Doktorlar çocuğun kulağında “at sineği” tarafından bırakılan larvalar olduğunu tespit etti. Hemen müdahale yapıldıktan sonra kulağından 13 larva çıkartılan Elma, daha sonra ameliyata alındı. Buradaki müdahalede de çocuğun kulağının arka bölümlerine gizlenmiş 1 larva daha çıkartıldı. Çocuğun sağlık durumunun iyi olduğu belirtildi.

“AKINTILAR VARDI, OĞLUM ‘BİR ŞEY KIMILDIYOR’ DEDİ”

Baba Mehmet Elma, gazetecilere yaptığı açıklamada, oğlunun kulağında akıntılar olduğunu belirtti. İlk anda oğlunun kulağındakileri fark etmediklerini ifade eden Elma, “Oğlum kulağımda bir şeyler kımıldadığını, kaşıntı yaptığını ve ağrıdığını söyledi. Biz de hemen Adana Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesine getirdik. Allah razı olsun doktorlarımız hemen ilgilendi, gereğini yaptılar.” dedi.

ÇOCUK HER ŞEYE ŞAHİT OLDU

Elma’ya ilk müdahale eden kulak burun boğaz asistan doktoru Çağrı Derici ise ilk müdahalede 10 larva çıkarttıklarını söyledi. Çocuğun dinlenmesi için bir süre beklediklerini ifade eden Derici, daha sonraki müdahalede 3 larvanın daha alındığını anlattı.

“KULAK ARKASINDA DOLULUK GÖRDÜK”

Mehmet Elma’nın kulağında başka larva olup olmadığının kontrolü için tomografi çektiklerini belirten Derici, “Çocuğumuzun kulak arkasında da bir doluluk olduğunu görünce ameliyat edilmesine karar verdik. Ameliyat esnasında bir larva daha bulduk ve çıkarttık. Kulağın iyi bir şekilde havalanmasını sağladık.” dedi.

SİZİN DE BAŞINIZA GELEBİLİR

Kulak temizliği konusunda anne ve babalara tavsiyede bulunan Derici, “Bu tarz durumlar hijyenik koşullar gerçekten çok kötü olduğunda ortaya çıkıyor. Özellikle başımızı koyduğumuz yastık çarşaf ve yattığımız yerin hijyeni çok önemli. Çocuklarını en küçük şikayette mutlaka doktora götürsünler. Bu konuda ailelerin biraz daha farkında olması gerekiyor. El temizliği vücut temizliği çok önemli ve dikkat etmeleri gerekiyor.” ifadelerini kullandı.

CEVAP VER