Türkiye’de Kuruluyor! Dokunulmaz Olacak

Türkiye’de Kuruluyor! Dokunulmaz Olacak

2011 yılında sürekli gündemde olan ve 47 ülkedeki 880 milyon insanı direkt olarak ilgilendiren Teknoloji Bankası'nda son aşamalara gelindi. Birleşmiş Milletler'in öncüsü olduğu Türkiye'nin ise ev sahipliğinde Gebze'de yakında kurulacak olan banka pek çok konuda dokunulmaz olacak. Tüm detaylar haberimizde...

225
0
PAYLAŞ
Türkiye'de Kuruluyor! Dokunulmaz Olacak

Birleşmiş Milletler’in öncülüğünde Türkiye’nin de ev  sahipliği yapacak olan en az gelişmiş ülkelerin teknoloji  açığını kapatmak amacıyla Gebze’de kurulması  düşünülen Teknoloji Bankası’nda Amerika’da atılan imzalar sonrasında tüm detaylar ortaya çıktı.

47 ÜLKENİN TEKNOLOJİ AÇIĞI KAPATILACAK!

Bu yıl içerisinde faaliyete sokulması beklenen Teknoloji Bankası’nda Türkiye ev sahibi olması nedeniyle oldukça kritik bir öneme sahip olacak. Bankanın ana misyonunda yer alan paralar gelişmemiş ülkelerin teknoloji açığını kapatmak amacıyla için kullanılacak. Fondan aktarılacak paralar ile 47 gelişmemiş  ülkelerin  teknoloji politikalarının geliştirilmesi ve  uygulanması konusunda eğitim ve destek yardımı sağlayacak.

TÜBİTAK KAMPÜSÜNDE KURULACAK

Söz konusu bir çok ülkede yaklaşık olarak  880 milyonu ilgilendiren bu proje Gebze’de yer alan TÜBİTAK Türkiye Sanayi Sevk ve İdare Enstitüsü  kampüsünde kurulacak.

TÜRKİYE’DEN 5 YIL İÇİN 10 MİLYON DOLAR

Finansmanı tamamen gönüllük ile bağlantılı olan olan bankaya  BM üyesi bir çok ülkeninde bu konuda yardımcı olması beklenmekte. Ev sahipliği yapacak olan Türkiye ise ilk 5 yıllık  süre için yıllık 2 milyon dolar  başta olmak üzere yaklaşık olarak 10 milyon dolar kadar ücret vermeyi kabullendi.

BANKA BİNASI DOKUNULMAZ OLACAK

Gezbe’de kurulacak olan bu Teknoloji Bankası’na ait  bina yapılan bir çok anlaşma nedeniyle dokunulmaz bir statüye sahip olacak. Bankanın mal mülkü ve varlıkları genel bir sözleşmenin yanı sıra belli bir noktaya kadar  dava muafiyetinden  feragat edilmesi yanı sıra her türlü yasal şeylerden hariç tutulacak.

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK