Şair Cemal Safi, Son Yolculuğuna Uğurlandı

Şair Cemal Safi, Son Yolculuğuna Uğurlandı

Türk edebiyatının oldukça önem arz eden isimleri arasında bulunan şair Cemal Safi, siyaset ve sanat dünyasından önemli isimlerin katıldığı törenle son yolculuğuna uğurlandı...

133
0
PAYLAŞ
Şair Cemal Safi, Son Yolculuğuna Uğurlandı

Tedavi altında olduğu hastanede 17 Nisan tarihinde vefat eden Türk edebiyatının önemli isimi  Şair Cemal Safi için Bilkent Doğramacızade Ali Paşa Camisi’nde düzenlenen cenaze törenine eşi Şükran Safi, çocukları Mehmet Akif, Peyami Safa, Ebru Safi, torunları, 15 yıllık asistanı Gül Demirbilek’in yanı sıra Anayasa Mahkemesi Başkanı Zühtü Arslan, eski TBMM Başkanı Cemil Çiçek, MHP Genel Başkan Yardımcısı Mevlüt Karakaya, Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Hüseyin Yayman, milletvekilleri, sanatçılar Orhan Gencebay ve Hakan Taşıyan gibi oldukça önemli isimler katıldı.

Cemal Safi’nin eşi Şükran Safi, basın mensuplarına yapmış olduğu açıklamada, ”55 yıllık eşimdi. Allah ondan razı olsun bana bir çok hatıra, dağ gibi evlatlar ve torunlar bırakarak ayrıldı. Onun eşi olmaktan gurur duyuyorum, duyacağımda. İnşallah öbür dünyada da  onunla karşılaşırız. İnşAllah kolay suallerden geçer ve şiirleri gibi Rabbim’e güzel cevaplar verir” dedi.

GENCEBAY: “CEMAL AĞABEYİM, YAŞAYAN BİR EFSANEYDİ”

Sanatçı Orhan Gencebay da Safi’yi “Sevgili Cemal ağabeyim,  yaşayan koca bir çınardı. Onun yeri bende çok ayrıdır, aynı topraklarda, aynı mahallede doğduk yanyana büyüdük. Benden büyük bir ağabeyimdi” dedi.

Safi’nin sanat konusunda oldukça farklı bir yeteneğe sahip olduğunu belirten Gencebay, sözlerine şu şekilde devam etti:

“Son duygulu ve bana ilham olan birisiydi. Onun sözlerinin bir çoğunu beste haline getirdim fakat getirirken acaba sözleri bozar mıyım diye çok endişelendim.  Hepsi harika anlamları  olan cümlelerdi. ur içinde yatsın,  Allah rahmet eylesin.”

 

 

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK