Musul’da, PKK’nın Çıkması İçin 10 Gün Süre Tanındı

Musul’da, PKK’nın Çıkması İçin 10 Gün Süre Tanındı

Musul İl Meclisi Başkanı Kiki, terör örgütü PKK'nın Sincar ilçesini tamamen terk etmesi için kendilerine 10 gün süre verdiklerini dile getirdi. Tüm detaylar haberimizde...

209
0
PAYLAŞ
Musul'da, PKK'nın Çıkması İçin 10 Gün Süre Tanındı

Musul İl Meclisi, Sincar  ilçesinde yer alan terör örgütü PKK’nın çıkması için yaklaşık olarak 10 gün süre tanındı. İl Meclisi Başkanı Beşir Kiki, AA muhaberine özel olarak yapmış olduğu açıklamada, Irak merkezi hükümeti ve Musul İl Meclisi’nin  almış olduğu karar sonucunda, Sincar ilçesinde yer alan ve bir çok kamu, kuruluşu elinde bulunduran  PKK’nın ilçeyi  tamamen çıkması için yaklaşık olarak 10 gün süre tanıdıklarını dile getirdi. PKK’nın, Sincar’da yer alması ve orada varlık göstermesinin kabul edilmeyecek bir durum olmadığını vurgulayan Kiki, “İl Meclisi’nin bu konu hakkında ki vermiş olduğu kararlar oldukça nettir.  PKK’nın  ilçeyi tamamen terk etmesi gerekiyor. . Bunun için de sürekli çalışıyor ve gerekli girişimleri yapıyoruz.” dedi.

Örgütün ilçede yer alması nedeniyle, Sincar’daki  yetkililerin verilen sorumlulukları yerine getiremediğini söyleyen  Kiki, 10 gün  içerisinde bir çok yetkilinin  bölgelerine dönmeyi amaçladığını belirtti.

PEŞMERGE ÇEKİLMEK ZORUNDA KALDI

Terör örgütü DEAŞ’ın, 3 Ağustos 2014  tarihinde Sincar‘da yaşayan  Ezidilere  saldırmasını kullanan PKK terör örgütü, bölgede varlık göstermeye ve işgalci bir polita izlemeye devam etti. Irak merkezi  hükümetine bağlı olan güçlerin, , 16 Ekim 2017 tarihinde düzenlemiş olduğu operasyonda  PKK’dan hariç  Peşmerge’nin bulunduğu Sincar, Bağdat yönetiminin elinin altına geçmişti.

Bu yapılan operasyon sonucunda  Sincar ilçesi ve çevresine hakim olan Peşmerge güçleri, bölgeyi terk etmek zorunda kalmıştı. Sincar ilçesinde şuan  Irak ordusu, Haşdi Şabi, federal polis güçlerinden hariç  PKK’ya bağlı askerler bulunmakta.

 

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK