Milli Eğitim Bakanı Yılmaz’dan Önemli ‘TEOG’ Açıklaması

Milli Eğitim Bakanı Yılmaz’dan Önemli ‘TEOG’ Açıklaması

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, " Bu yıl artık TEOG sınavı yapılmayacak, adrese bağlı yerleştirme, eve en yakın okulu göz önünde bulundurarak diğer şartları da değerlendirip öğrencilerimizi yerleştireceğiz'' dedi. İşte, İsmet Yılmaz'dan önemli TEOG açıklaması!

257
0
PAYLAŞ
Milli Eğitim Bakanı Yılmaz'dan Önemli 'TEOG' Açıklaması

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, Resmi Gazete’de yer alan ortaöğretim yönetmeliğinde yapılan değişiklikle alakalı, ”Bu yıl artık TEOG sınavı yapılmayacak, adrese bağlı yerleştirme, eve en yakın okulu göz önünde bulundurarak diğer şartları da değerlendirip öğrencilerimizi yerleştireceğiz. Yalnızca %10’luk bir kısım sınavla okullara giriş yapacak. Yönetmenlik bunla alakalıdır. Bu nedenle TEOG’un bu yıl yapılacağı konuları doğru değildir” açıklaması yaptı.

ADRES DEĞİŞİRSE OKUL DA DEĞİŞİR!

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz,  eski sistemle okullara giren öğrencilerin yeni sistemle beraber okul değişikliği yapacağı iddialarının tamamen yalan olduğunu dile getirerek şunları söyledi; ”Eski sistemle okuluna giren öğrencilere yine aynı sistem uygulanacak. Nedir o? Sınavdan almış olduğu puan hangi okula yetiyorsa ancak o okula yerleşerek kayıt yapabilir. Fakat bizim yeni çıkarmış olduğumuz adrese dayalı sistemde adresi değişirse otomatik olarak okuluda değişir.  Merkezi sınav ise çok az sadece yüzde 10 fen liseleri, sosyal bilimler liseleri ile proje okullarıyla, teknik okullar bu kapsamda yer almaktadır buda %10’luk bir orana tekabül etmekte.

Ortada herhangi bir çelişki ve anlaşmazlık sorunu söz konusu değil.  Oradaki geçici madde eski usul. Yani adam şunu aklından geçirmesin TEOG sistemini kaldırdınız o halde bende  okula kaydeyim dememesi için ve bunun gerçekten haksızlığa ve karışıklığa neden olacağını düşündüğümüzde eski sistemle yerleşenler o sistemle devam edecekler. Yeni öğrenciler ise yeni sisteme göre yerleşecekler.

BİR CEVAP BIRAK