KDV Tasarısının 8 Maddesi Onaylandı!

KDV Tasarısının 8 Maddesi Onaylandı!

KDV Kanunu ve bazı kanunlarda değişiklikleri içerisinde barındıran tasarının sekiz maddesi TBMM'de onaylandı. Peki, bu değişikler neler? işte tüm detaylar haberimizde...

164
0
PAYLAŞ
KDV Tasarısının 8 Maddesi Onaylandı!

TBMM Genel Kurulunda, KDV Kanunu ve Bazı Kanunlar ile 178 Sayılı KHK’da değişiklik yapacak olan Tasarı’nın ilk 8 onaylandı. Yapılan görüşmeler sonucunda AK Parti’nin vermiş olduğu önergeyle, Maliye Bakanlığına birden fazla mükellef adına “grup KDV mükellefiyeti” tesis edilebilmesi amacıyla verilen yetki düzenlemesi bu tasarının dışarısına alındı. Başka bir önergeyle, devreden KDV’nin 12 ay içerisinde indirim yoluyla giderilememesi halinde iade etme durumu da bu tasarının dışarısına çekildi.

KABUL EDİLEN DÜZENLEMELER

Tasarının kabul edilen düzenlemelerine göre, arsasını müteahhide devreden arsa sahibi,  bunun karşılığında sadece almış olduğu ev ve iş yerleri için KDV  parası verecek. Müzayede mahallerinde satış gerçekleştirenler ise KDV’den mükellef olacaklar.

Fazla veya boş yere  hesaplanan ve Hazineye  ödenen vergi,  Maliye Bakanlığının belirleyeceği kurallara göre hareket eden mükellefe iade edilecek. İadenin gerçekleştirilebilmesi amacıyla beyanlarda iyileştirme yapılacak, fazla, yersiz  hesaplanan vergiler alıcıya tekrardan geri iade edilecek.

KDV MUAFİYETLERİ

Hayırseverlerce ilgili kamu kurum ve kuruluşlarına bağışlanmak amacıyla yapılan okul, sağlık tesisi, öğrenci yurdu ile çocuk yuvası, yetiştirme yurdu, huzurevi, bakım ve rehabilitasyon merkezi, ibadethaneler ve benzeri yerler KDV ücretinden mahrum tutulacak.

Bunun yanı sıra Sağlık Bakanlığının izin vermiş olduğu gerçek veya tüzel kişilerce, Türkiye’de ikamet etmeyen yabancılara sağlık kuruluşlarında verilen koruyucu hekimlik, teşhis, tedavi ve rehabilitasyon  hizmetleri de verginden muaf tutulacak. Açıkçası güzel bir düzenleme olduğunu söyleyebiliriz.

 

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK