Esed Rahat Durmuyor! Kara Harekatı Başlattı

Esed Rahat Durmuyor! Kara Harekatı Başlattı

Suriye'de Esed rejimi ve onu destekleyen örgütler tarafından 5 yıldan beridir işgal altında tutulan Doğu Guta bölgesine BMGK'nin ateşkes karanını ciddiye almayarak, Rusya'nın hava desteği ile kara harekatını başlattı. Tüm detaylar haberimizde...

177
0
PAYLAŞ
Esed Rahat Durmuyor! Kara Harekatı Başlattı

Suriye’de Esed rejimi ve onu destekleyen örgütler tarafından 5 yıldan beridir işgal altında tutulan Doğu Guta bölgesine BMGK’nin ateşkes karanını ciddiye almayarak, Rusya’nın hava desteği ile ele geçirmek için harekete geçti. Rejim ve Rusya bir arada tüm güçlerini kullanarak Doğu Guta’yı ortadan  ikiye bölmeyi hedefliyor.

İKİYE BÖLECEK

Yerel kaynakların paylaşmış olduğu haberlere göre, rejim ve destekçisi Rusya  ilk olarak şehiri çok ağır bir şekilde bombaladığı Duma ilçesini ve çevresinde güvenliği sağlamak amacıyla ikiye bölmeye başladı.

Dün gece itibariyle yavaş yavaş harekete geçen rejim güçleri ve destekçileri, muhaliflerin  elin yer alan Utaya, Neşşabiye, Harizma ve Hoş el Davahre ele geçirerek yavaş yavaş ilerlemeye başladı.

RUS UÇAKLARI SALDIRDI

Rejim güçleri, muhaliflerin  kontrolünde yer alan  Doğu Guta‘yı ortadan ikiye bölerek  ilçe ve beldelerin hepsinin kontrolünü sağlamaya çalışırken, Rus uçakları ise rejime yardım etmek amacıyla şehri ağır bir bombardınman altına tuttu. Rejim ve destekçileri yeni almış oldukları bölgeden yaklaşık olarak 3 kilometre doğu ve batı yönünde ilerlediği taktirde Doğu Guta  bölgesini ikiye bölmüş olacak.

SİVİLLERİ BOMBALIYOR

Sivil Savunma kaynaklarına göre,  Esed rejimi ve destekçileri BMGK kararı ve Rusya’nın almış olduğu  5 saatlik ateşkes kararına rağmen sabah saatlerine doğru Duma ve Haresta ilçeleri ile Misraba, Arbin, El-Aşari, Beyt Sava beldelerine havadan ve karadan saldırı düzenlemeye başladı. Saldırılarda yaklaşık olarak 6 sivil can verdi.

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK