3. Havalimanı Açılmadan Piyasaları Etkiledi

3. Havalimanı Açılmadan Piyasaları Etkiledi

İspanyol turizm danışmanlık firması ForwardKeys'in yapmış olduğu çalışmada İstanbul Yeni Havalimanı'nın açılmadan Körfez pazarına etkilerinin başladığını ifade etti. İşte, tüm merak edilenler haberimizde...

239
0
PAYLAŞ
3. Havalimanı Açılmadan Piyasaları Etkiledi

İstanbul üzerinden yapılan uçuşların geçmiş senelere göre yüzde 21 arttığıda belirtilen çalışmada havayolu şirketlerinin de şuana kadar hiç bir benzeri olmayan lojistik projeyle karşı karşıya kalacağı konusunda tahminde bulundu. İspanyol turizm danışmanlık firması ForwardKeys‘in yapmış olduğu çalışmada İstanbul Yeni Havalimanı’nın açılmadan Körfez pazarına etkilerinin başladığını ifade etti. İspanyol turizm danışmanlık firması ForwardKeys, kısa bir zaman dilimi öncesinde, 1,7 milyon rezervasyon işleminden  faydalanarak, devam eden kış  dönemi trendleri hakkında bir değerlendirme yaptı.

İSTANBUL ÜZERİ UÇUŞLAR YÜZDE 21 ARTTI

İstanbul üzerinden yapılan uçuşlar yaklaşık olarak %21 artarken, Dubai ve Doha gibi oldukça önemli şehirler aynı seviyede devam etti. Çalışmada, Dubai ve Abu Dabi’deki aktarma merkezlerinin 3. havalimanı açılmadan etkilenmeye başladığı ifade edildi.

BOĞAZ’A DOĞRU KAYIYOR

Körfez’in “üç büyüğünün” toplamda İstanbul’un yaklaşık olarak 4 katı civarında transfer gerçekleştirdiği fakat Hindistan, Çin ve Rusya gibi oldukça önem arz eden pazarlarının artık iki  haneli rakamlara çıkmaya başlayan yüksek oranda Boğaz’a doğru kaydığının altı çizilirken  Avrupa ve ABD’deki kaynak pazarlarda  da bu durumun söz konusu olduğu ifade edildi.

15 TEMMUZ SONRASI GÜÇLÜ TOPARLANMA

ForwardKeys Üst Yöneticisi (CEO) Oliver Jäger  bu rakamların tamamen kişiden kişiye değiştiğini ifade ederken, İstanbul’daki durumun 15 Temmuz hain darbe girişiminin ardından güçlü bir şekilde ayağa kalkmasından, Doha’daki durumun ise Katar Emirliği’ne karşı Araplar’ın uygulamış olduğu politakalar nedeniyle meydana geldiğini aktardı.

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK