Vatandaş “Sıfır Atık”ı Sevdi!

Vatandaş “Sıfır Atık”ı Sevdi!

Vatandaşlar, Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca yürütülen Sıfır Atık Projesi hakkındaki sorularının yanıtlarını Bakanlığın çağrı merkezi ALO 181 hattında aradı. Sıfır Atık Projesi kapsamında atıklarını değerlendirmek isteyen bir vatandaş yağı lavaboya döken eşini çağrı hattına bildirdi.

270
0
PAYLAŞ
Vatandaş

AA muhabirinin Bakanlıktan almış olduğu bilgiye göre, Cumhurbaşkanı Recep  Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’ın öncülüğünde  81 ilde başlatılan, Çevre ve  Şehircilik Bakanlığınca uygulaması yürütülen Sıfır Atık Projesi  çok fazla ilgi gördü. İlk olarak kağıt, plastik, cam, metal, atık yağların geri kazanımı,  organik atıklar ve geri dönüşmeyen atıkların bertarafı Sıfır Atık Yönetimi Eylem  Planı projesi içerisinde bulunmakta. Atıkların yerinde toplanması ve geri dönüşüme kazandırılması ülke ekonomisi için çok büyük fayda sağlaması beklenmekte.

BAKANLIK HİZMET BİNASINDA 10 AYDA 94 TON KAĞIT TOPLANDI

Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nden ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ana  hizmet binasından ilk olarak başlatılan projede,  Çevre Bakanlığı hizmet binasında  10 ayda 94 ton kağıt, 24 ton plastik, 5 ton cam, 3,4 ton metal, 4 ton organik  atık, 1,7 ton yemek artığı ve 1,8 ton bitkisel atık yağ toplanarak geri dönüşüm sayesinde ekonomiye kazandırıldı. Bu geri dönüşüm sayesinde 1699 ağacın kesilmesine engel olundu ve 384 varil  petrol tasarrufu yapıldı.

Bunun yanı sıra cam ve metalin geri dönüştürülmesi sonucunda,  10,4 ton hammadde  tasarrufu yapılırken ,7 ton mama, 1,5 ton kompost ve 1860 litre biyodizel üretimi yapıldı. Sıfır Atık Projesi’nin  ilk öncelikle  Türkiye Büyük Millet Meclisinde,  Başbakanlıkta, bakanlıklarda, bakanlıkların bağlı ve ilgili kurum ve  kuruluşlarında, okullarda, üniversitelerde, hastanelerde, alışveriş  merkezlerinde, eğlen-dinlen tesislerinde ve büyük iş yerlerinde   yaygın hale getirilmesi hedefleniyor.  Sıfır Atık Yönetimi Eylem Planı  Projesinin ise  2023’te  Türkiye geneline yayılması amaçlanıyor.

 

BİR CEVAP BIRAK