Akkuyu Nükler Santralinde Lisans Da Tamam!

Akkuyu Nükler Santralinde Lisans Da Tamam!

Türkiye’nin 1955 tarihi itibariyle başlayan nükleer enerji sürecinin ilk santral projesi olan ‘Akkuyu Santralı’nın temelleri yarın Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Rusya Başkanı Putin’in katılmasıyla beraber atılacak. Bu santral Türkiye’nin elektrik ihtiyacının yaklaşık olarak %10'nu karşılayacak. Tüm detaylar haberimizde...

167
0
PAYLAŞ
Akkuyu Nükler Santralinde Lisans Da Tamam!

TÜRKİYE’NİN ilk nükleer santral projesi ünvanını taşıyan Akkuyu Nükleer Santralı Projesi’nin  temeli yarın itibariyle atılıyor. Akkuyu Projesi, Türkiye’nin 1955 tarihinden bu zamana kadar devam eden enerji sürecinin ilk nükleer santral projesi  olma özelliğine sahip. Temel atma töreni, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in  katılımları ile gerçekleşecek. Cumhurbaşkanlığı’nda gerçekleştirilecek olan törende Akkuyu Santralı’nın inşa edileceği Mersin’in Gülnar  köyüne canlı yayın bağlantısı yapılarak temel atma töreni gerçekleştirilecek.

İNŞAAT LİSANSI TAMAM

Akkuyu nükleer santralı hakkındaki ilk süreç 12 Mayıs 2010 tarihinde, Türkiye Cumhuriyeti ile Rusya Federasyonu  arasında imzalanan anlaşma sonucunda başlatılmıştı. Yapılan anlaşmaya göre,  Akkuyu sahasında toplam 4 bin 800 MW gücünde 4 ünite nükleer reaktör kurulacak. Projenin en önemli aşamalarından birisi olan ve üç yıl önce başlayan  İnşaat Lisansı süreci de sona erdi. Nükleer tesislere lisans verilmesiyle alakalı kurallara göre  genel ve özel koşullar  gerçekleştirilerek Akkuyu Nükleer Santralı’nın 1. Ünitesi inşası için TAEK tarafından İnşaat Lisansı  verilmesine karar verildi.

ELEKTRİĞİN % 10’UNU ÜRETECEK

Akkuyu Nükleer Santralı işlemeye başladığı zaman Türkiye’nin elektrik  ihtiyacının yaklaşık olarak %10’unu karşılayacak.  Akkuyu Nükleer Santralı  inşaatının en yoğun zamanlarında neredeyse 10 bin kişi, 60 yıllık işletme döneminde ise 3 bin 500 kişi  görev yapacak.

İlk santralı yap-işlet modeli ile yapacak olan  Türkiye, bu süre zarfında k 600 mühendisin Rusya’da bu teknoloji  ile yetişmesine olanak sağlayacak. Diğer santrallardaki  gerçekleşecek olan ortaklık oranı ile,  Türkiye, kendi nükleer santralını yapabilecek duruma gelmeyi amaçlamakta.

BİR CEVAP BIRAK