40 Yıllık İHE Yeni Fabrika İçin 26 Milyon TL Borçlanacak!

40 Yıllık İHE Yeni Fabrika İçin 26 Milyon TL Borçlanacak!

İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi, 40 yıldır İstanbul’da faaliyet gösteren ve yıllık geliri yaklaşık olarak 227 milyon liraya ulaşan Halk Ekmek AŞ.’ye, Hadımköy’de yapacağı yeni fabrika için 26 milyon lira borçlanma izni tanıdı. Bu karara tepki veren HP’li Meclis Üyesi Hakkı Sağlam, Türkiye'de bu üniteler yapacak olan 10 firmadan birisi olduğunu dile getiren getirerek, 230 milyon dolar kazanç sağlayan İHE’nin, borçlanmaya ihtiyacı olmadığını belirtti. Detaylar haberimizde...

179
0
PAYLAŞ
40 Yıllık İHE Yeni Fabrika İçin 26 Milyon TL Borçlanacak!

1978 yılında Edirnekapı’da İstanbullulara  ucuz ekmek sunmak amacıyla açılan İHE, binası ve içinde bulunan makine ve teçhizatın ömrünü doldurduğunu, fabrikanın bulunduğu yerin büyüklüğü yeni üretim sistemine uygun olmaması sebebiyle  fabrikayı Hadımköy’e taşıma kararı aldı. Yeni fabrika için özel olarak yapılan proje, Ak Parti Grup Başkan Vekili Temel Başalan tarafından  İBB Meclis kürsüsünden tanıtıldı.

Başalan’ın tanıtımda vermiş olduğu bilgilere göre,  Hadımköy’de  oldukça yüksek teknolojiye sahip olacak yeni fabrika çalışmalarına başlayan İHE’nin yapacağı bu muhteşem fabrikanın boyu 300 metre, genişliği 100 metre civarında olacak. Yani kapalı alan yaklaşık olarak 30 bin metrekare  olacak. Yeni kurulacak olan bu fabrikada tüm ürünlerde  bir zaman oldukça popüler olan  ekşi maya’ya yer verilecek ve  uzun fermentasyon  işlemi yapılarak en sağlıklı ekmekler üretilmeye çalışılacak.

CHP’Lİ HAKKI SAĞLAM: BORÇLANMAYA İHTİYAÇ YOK

İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi, 40 yıldır İstanbul’da faaliyet gösteren ve yıllık geliri yaklaşık olarak 227 milyon liraya ulaşan Halk Ekmek AŞ.’ye, Hadımköy’de yapacağı yeni fabrika için 26 milyon lira borçlanma izni tanıdı. Bu karara tepki veren HP’li Meclis Üyesi Hakkı Sağlam, Türkiye’de bu üniteler yapacak olan 10 firmadan birisi olduğunu dile getiren getirerek, 230 milyon dolar kazanç sağlayan İHE’nin, borçlanmaya ihtiyacı olmadığını belirtti.

Halk Ekmek’in gramajının  düşürüldüğünü ve el altı bir zam yapıldığını dile getiren  Sağlam, “Bu  borçlanma halkın daha ucuz ekmek yemesi için değil, halkın sırtına verilen bir yüktür. Sonunda bir fabrika yapıyorsunuz. Daha kesin olarak yapılıp yapılmayacağı da belli değil. Biz bu Meclis’te 2010 senesinde bir karar almıştık. Halk Ekmek  ihtiyacı karşılamıyor diyerek, Cebeci’de  boş alan olduğunu dile getirerek, oy birliği ile geçirdik. Cebeci’de fabrikaya benzer bir bina söz konusu mu?  Bizim 2018 yılı bütçemiz yaklaşık olarak 49 milyon. Bir fabrika yapamıyor,  üstüne birde 26 milyon  lira borç ediniyorsun. Bu borçlanmanın doğru olmadığını düşünüyoruz. Kaynakları doğru kullandığınız takdirde böyle bir borca gerek bile kalmaz” dedi.

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK