250 Bin Düve Projesi’nde Son Günler!

250 Bin Düve Projesi’nde Son Günler!

Et ithalatını önlemek ve Türkiye'nin büyükbaş dişi hayvan varlığını iyice arttırmak amacıyla başlatılan 250 Bin Düve Projesi'nde 7 Mayıs'a kadar üreticilerden başvuru almaya devam edecek. Tüm detaylar haberimizde...

164
0
PAYLAŞ
250 Bin Düve Projesi'nde Son Günler!

Tarım Kredi Kooperatifleri Merkez Birliği (Tarım Kredi) Genel Müdürü Fahrettin Poyraz, 250 Bin Düve Projesi’ne hakkında değerlendirme yaptı. Ülkedeki büyükbaş dişi hayvan varlığını artırmak amacıyla yapılan projenin, üreticinin ahırlarındaki kapasitenin ortalama 15 baş tamamlanmasını amaçlandığını dile getiren Poyraz, “Ahırlarda yaşanan eksiklikleri tamamlayacağız. Örnek vermek gerekirse, 15 hayvanlık kapesiteye sahip bir üreticiye 5 baş hayvanı varsa 10 daha daha vereceğiz” dedi.

Poyraz, projeye katılım için gerekli bazı kriterlerin olduğunu dile getirerek, sözlerine şu şekilde devam etti:

” Hayvancılık yapanlar ve kurulu altyapısı bulunan kişilere bu düveleri vereceğiz. Geçmişte dişi hayvanların kesime gönderilmesi sorunu ile sürekli bambaşa kaldık. Bu sebepten ötürü 2 Nisan 2018 ve öncesinde büyükbaş hayvancılığı yapıyor olmanız kuralımız var. arım Kredi Kooperatifi  üyesi olmanızda gerekiyor. Başvuru tarihi bitene kadar üreticilerimiz kooperatif üyesi olarak, bu projeden faydalanabilir. Üreticilerimize bu kolaylığı da sağladık. En az 15 baş  kapasiteli ahır kuralımız mevcut. Üreticinin, ahırın yer aldığı yerde oturması gerekmekte. Proje için kredi  kullanmaya uygun bir durumda olmalı. 3 yıldır üzerinde çalıştığımız bir proje ve bu yılki başvuruları ise 7 Mayıs’a kadar devam edecek.”

“İÇ PİYASADAN DA TEMİN EDEBİLİRİZ”

Bu projede asıl hedeflerinin 100 bin büyükbaş  dağıtmak olduğunu vurgulayan Poyraz, ””Üretici,  yakın ülkelerden ve Avrupa ülkelerinden gelen hayvanları veteriner kontrolünden  geçtikten sonra alabilecek. Kimsenin mağdur konumuna düşmemesi için böyle bir hak tanıdık. Hayvan tedariki için gerekli çalışmalara başladık. İki aylık karantinanın hemen sonrasında Haziran ayında hayvan teslimlerini yapmayı düşünüyoruz” dedi.

 

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK