• DOLAR
  3,9592
  % 0,86
 • EURO
  4,6524
  % 1,02
 • ALTIN
  163,3592
  % 0,47
 • BIST
  105.268
  % 1,30
Yurt dışında marka alana 2 milyon dolar

Yurt dışında marka alana 2 milyon dolar

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, bakanlığının 2018 yılı bütçesinin görüşüldüğü Plan ve Bütçe Komisyonunda sunum yaptı.

Sunumunda dışsatım vurgu yapan Zeybekci, hariç pazarlarda Türk marka ve şirketlerinin yer alması için yeni bir destekten laf etti. Zeybekci, “Yeni çıkardığımız düzenlemeyle, firmalarımızın vatan dışından marka satın almalarını 2 milyon dolara kadar destekleyeceğiz.” dedi.

Öte yandan e-ticaret sitesi üyelik giderlerinin yüzde 80’ini Bakanlık olarak karşıladıklarını anımsatan Zeybekci, sene sonunda 10 bin ihracatçının e-ticaret sitelerine aza olmasını sağlayacaklarını belirtti.

YEŞİL PASAPORT

İhracatçılara verilen yeşil pasaport uygulamasına da değinen Zeybekci, 11 bin ihracatçıya yeşil pasaport imkanı getirildiğini söyledi. Zeybekci, “İşlemlerini tamamlayan 5 bin 788 vatandaşımız pasaport almaya hak kazandı.” bilgisini verdi.

Dünya genelinde 2007-2016 döneminde ticaretin önüne konulan engellerin yüzde 70 arttığını vurgulayan Zeybekci, anti-damping ve sübvansiyon önlemlerinin son yıllarda haksız rekabet yaratmayan ithalata karşı da uygulandığının altını çizdi.

Söz konusu önlemlerin Türkiye’nin ihracatı içindeki payının eylül ayı itibarıyla 939 milyon dolar olduğunu anlatan Zeybekci, “Buna karşı her türlü önlemi alarak devam ediyoruz.” diye konuştu.

“10 BİN İHRACATÇI E-TİCARETE ÜYE OLACAK”

Zeybekci, e-ticaret konusuna ilişkin de değerlendirmelerde bulunarak, e-ticaret hacminin 2020 yılına gelindiğinde 4 trilyon dolara ulaşmasının beklendiğini anlatım etti.

Bu sene sonu itibarıyla 10 bin ihracatçıyı e-ticaret sitelerine aza yapacaklarını belirten Zeybekci, “2018’de bu sayıyı minimum 25 bine çıkartacağız.” dedi.

Bilişim-yazılım ihracatının 2011-2016 döneminde bileşik olarak yıllık yüzde 23,5 büyüdüğüne işaret eden Zeybekci, 2016 yılında dijital oyunlar (mobil ve bilgisayar oyunları) pazar büyüklüğüyle Türkiye’nin dünyada 16’ıncı sırada yer aldığını dile getirdi. Zeybekci, laf konusu alanda memleket ihracatının 2016 itibarıyla 500 milyon dolar seviyesine geldiğini vurguladı.

İTHALAT ÖNLEMİ

Zeybekci, bu yılın 10 ayında 9,7 milyar dolar tutarındaki ithalatı riske dayalı olarak denetlediklerini belirterek, “32 milyon tane ürünü temsilen alınan numuneleri teste gönderdik. Test sonucunda uygunsuz olduğu tespit edilen 1,2 milyondan çok tüketici ürününün ülkemize girişini engelledik.” dedi.

GÜMRÜK BİRLİĞİ

Bakan Zeybekci, Gümrük Birliği Anlaşması’nın güncellenmesinin, Türkiye ve Avrupa Birliği arasındaki ticari ilişkilerin en mühim gündem maddesini oluşturduğunu bildirdi.

Anlaşmanın güncellenmesi konusunda mühim gelişmeler sağlandığını aktaran Zeybekci, 21 Aralık 2016’da AB’nin Avrupa Konseyinden güncelleme konusunda yetki istediğine dikkati çekti. Zeybekci, “Türkiye’nin Gümrük Birliği ilişkilerinde karar alma mekanizmalarına iç olması, AB’nin üçüncü ülkelerle imzalayacağı Serbest Ticaret Anlaşması (STA) ve benzerlerine otomatik olarak yan olması ve Gümrük Birliğinin e-ticaret, halk alımları, tarım, besin ve hizmetleri kapsayacak şekilde genişletilmesinin sağlanması şeklinde bir çalışma müspet yönde devam ediyor.” ifadesini kullandı.

23 ÜLKE İLE STA İMZALANDI

Şu an itibarıyla, 21 tanesi yürürlükte olmak üzere, 23 memleket ile Serbest Ticaret Anlaşması imzalandığını anlatan Zeybekci, Ukrayna, Japonya, Kolombiya, Venezuela, Katar, Sudan, Pakistan, Tayland ve Endonezya ile görüşmelerin devam ettiğini belirtti.

Bakan Zeybekci, Rusya ile yürütülen Hizmet Ticareti ve Yatırım Anlaşması müzakerelerini bu sene sonu itibariyle bitirmeyi hedeflediklerine, AB’den ayrılma sürecinde olan İngiltere’yle de ayrıldığında otomatik olarak devreye girecek STA’nın görüşmelerinin devam ettiğine değindi.

İTHALAT POLİTİKALARI

İthalat konusunda son radde ulusal bir siyaset izlediklerini vurgulayan Zeybekci, bütün dünyada da bu konuda milliyetçilik denilebilecek bir rüzgarın estiğini söyledi.

Zeybekci, şöyle devam etti:

“İthalat politikalarıyla yerli üreticilerin haksız rekabete karşı korunmasının yanında, tüketicilerin esas ihtiyaçlarının karşılanması, piyasada spekülasyon ve manipülasyonların engellenmesi, bazı kritik ürünlerde fiyatların aşırı dalgalanmasının önüne geçilmesi ve sanayimize ucuz girdi sağlayarak rekabet gücünü yükseltici uygulamalar yapılmasını da hedefliyoruz.”

Geçen sene 198,6 milyar dolarlık ithalatın 28,8 milyar dolarlık kısmına müdahale ettiklerini vurgulayan Zeybekci, bu sene 169 milyar dolarlık ithalatın 20,8 milyar dolarlık kısmına müdahalede bulunduklarını dile getirdi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?