• DOLAR
  3,9659
  % 1,04
 • EURO
  4,6580
  % 1,15
 • ALTIN
  163,4159
  % 0,34
 • BIST
  105.268
  % 1,30
Ucuz ette ikinci hamle geliyor

Ucuz ette ikinci hamle geliyor

Vatandaşın eti ucuza yemesi için mühim bir proje başlatan Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, üreticiyi de korumak için ikinci bir adım attı. Üreticinin mağdur olmaması için ucuz et projesinin ikinci aşamasını devreye sokan Et ve Süt Kurumu (ESK) etin, yerli üreticiden alış fiyatını 25 liraya yükseltti. ESK 25 liradan alım fiyatı için diri hayvanda yüzde 57 randıman şartı koydu.

DÜVE ALIMINA % 30 HİBE

Bakanlık önümüzdeki dönemde yerli besi yapan işletmeleri desteklemek için de çalışma başlattı. Hayvanların erkenden kesilmemesi için tedbirler alınacak. Özellikle 30 ilde et üretimine yönelik düve alımına yüzde 30 hibe verilecek. Bakanlık buzağı desteklemesi için 200-750 liralık ödeme öngörürken, damızlık hayvan üretim merkezlerinin sayısı da artırılacak. Ayrıca 40 ilde koç-teke üretim merkezi faaliyete geçirilecek. Bakanlık, yerli üreticiyi korumak için kesimlik hayvanda et verimliliğine de bakacak. ESK bir hayvanın yekün ağırlığının yüzde 57’si kadar asgari karkas et sağlaması halinde 25 liradan alım yapacak. Bu uygulama besicilerin hayvanlarını sağlıklı bir şekilde besleyerek, bölgelere müsait ‘etçi ırklar’ yetiştirmesini teşvik edecek.

ESK ETLERİ HAFTA SONU TÜM İLLERDE

Et ve Süt Kurumu’nun (ESK) temini ile iki markette satışa sunulan “ucuz etler” bu hafta sonundan itibaren bütün Türkiye çapında ulaşılabilir olacak. 81 ilde şubesi bulunan ve kendi satış noktalarının tamamında satış yapmayı taahhüt eden A101 ve BİM firmaları ile sözleşme imzalandı. Vatandaşlar, kıymanın 29 lira, kuşbaşının kilogramının 31 liradan satışını müspet karşıladı. A101 Üst Yöneticisi Erhan Bostan, ürünlerin 7 binin üzerinde şubede satılacağını söyledi.

KOYUN ETİ TÜKETİMİ ARTARSA FİYAT DÜŞER

UCUZ et sistemine giremedikleri için rekabette zorlandıklarını dile getiren kasaplar Bakan Eşref Fakıbaba ile bir araya geldi. Türkiye Kasaplar Federasyonu Başkanı Fazlı Yalçındağ, en mühim gündemin dışalım olduğunu belirterek, “Bir kilo etin yarısı yurtdışına döviz olarak gidiyor. Bunun çözülmesi için en kuvvetli olduğumuz hayvan varlıklarından koyunun ön plana getirilmesi gerekiyor. Bakan da destek verdi” diye konuştu.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?