• DOLAR
  3,9230
  % -0,87
 • EURO
  4,6391
  % -0,20
 • ALTIN
  163,2335
  % 1,12
 • BIST
  105.964
  % 0,66
Türkiye’den dev hamle! Artık tüm dünyada geçerli

Türkiye’den dev hamle! Artık tüm dünyada geçerli

Bankalararası Kart Merkezi’nin (BKM) Nisan 2016’da hayata geçirdiği Türkiye’nin Ödeme Yöntemi TROY artık dünyaya açılıyor. 185 ülkede, 41 milyonun üzerinde alışveriş noktasında ve 1,9 milyonun üzerinde ATM’de geçerli global bir ödeme kuruluşu olan Discover ile TROY arasında yapılan iş birliği sayesinde artık uluslararası işlemlerde de TROY logolu kart kullanılabilecek. Discover ile yapılan iş birliğinin ardından, TROY logolu kartların yurtdışında kabulü sağlanarak, bütün dünyada geçerli hale gelecek;  TROY üyeleri de artık yurtdışında da geçerli olan TROY kart basabilecekler. 

“Kullanıcı ihtiyaçları bizi yönlendiriyor”
 
BKM Genel Müdürü Dr. Soner Canko iş birliğiyle ilgili olarak “BKM olarak bizim hedefimiz her vakit kart kullanıcılarımızın ihtiyaçlarına en doğru ve hızlı şekilde yanıt vermek. Discover gibi uluslararası bir ödeme kuruluşuyla gerçekleştirdiğimiz iş birliğinde de bu ihtiyaçları karşılama düşüncemiz var. Çünkü, BKM’nin 2016 yılı verilerine göre banka ve kredi kartlarının en fazla kullanıldığı yerler arasında A.B.D ve Avrupa ülkeleri yer alıyor. Yurtdışı seyahatler sırasında yapılan harcamaların yanı dizi Türk kart kullanıcıları tarafından yurtdışı kaynaklı işlemlerin yarısı da online olarak e-ticaret sitelerinden yapılıyor. Şimdi TROY logolu kartlarımızın yurtdışında da kullanabilir hale gelmesi ile birlikte, kart kullanıcıları gerek seyahatlerinde gerekse online olarak dünya genelinde işlem yapabilecekler” dedi.
 
Discover Uluslararası İş Geliştirme Kıdemli Başkan Yardımcısı Joe Hurley ise, “Avrupa’nın en aka kartlı ödemeler pazarına sahip Türkiye aynı zamanda turizm açısından da aka ve mühim bir ülke. Bu anlaşmanın yurtdışına seyahat eden Türk kart kullanıcıları ve Türkiye’yi ziyaret eden Discover kart sahipleri için de güzel bir başlangıç olacağını vurgulayarak “BKM ile yapılan bu anlaşma, aynı zamanda Discover’ın dünyada farklı ülkelerde etkinlik gösteren mahalli kartlı ödeme sistemlerine yönelik iş birliği stratejisini de tamamlayan mühim bir adım” dedi.
 
“TROY, ‘Nakitsiz toplum’ için mühim bir araç”
 
TROY’un Türkiye kartlı ödemeler pazarında sahip olduğu kritik rolden bahseden Canko, “Son 20 yılda kartlı ödeme anlayışını hızla benimseyerek, ‘nakitsiz ödemeler toplumu’ hedefini gerçekleştirmeye fazla yaklaşan ve Avrupa’nın en aka kartlı ödeme pazarı olan Türkiye, yıllar boyunca ilham verdiği ödeme sistemleri dünyasına artık ‘kendi markasıyla’ cihet veriyor. TROY’un kaynağında yatan vizyon, tek başına TROY’u değil kart pazarının tamamını büyüterek nakitsiz cemiyet anlayışını hayata geçirmek. Bu nedenle bugüne kadar bir banka hesabı ya da kartına sahip ham 20 milyonu aşkın kişiye ‘yerli’ bir çözümle ulaşmayı hedefliyoruz” diyerek TROY logolu kartlarının sene sonu itibarıyla 1 milyon adede ulaşmasını beklediklerini belirtti.
 
Orta Vadeli Program’ın parçalarından biri oldu
 
Türk bankacılık sisteminin yaptığı katkılar ve bütün bankaların ortak katılımı ile hayata geçen TROY, ulaştığı düzen ve büyüklük sonucunda, Kalkınma Bakanlığı tarafından hazırlanan Orta Vadeli Program’da da kendine yer buldu. Programda hedeflenen yurtiçi tasarrufların artması amacı doğrultusunda, yerli ödeme sistemi TROY’un yaygınlaşmasının mühim bir vasıta olabileceğine yer verildi. TROY, 2 yıllık bir çalışmanın ardından bütün bankaların desteğiyle hayata geçirildi. Şu anda 15’i banka biri banka dışı olmak üzere 16 kuruluş TROY logolu kart basabilirken Türkiye’deki bütün POS cihazlarında, ATM’lerde ve e-ticaret sitelerinde TROY logolu kartlar kabul ediliyor.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?