• DOLAR
  3,8782
  % 0,45
 • EURO
  4,5741
  % 0,56
 • ALTIN
  160,8355
  % 0,90
 • BIST
  106.239
  % -0,69
Türkiye hazımsızlığı! Yine saldırmaya başladı

Türkiye hazımsızlığı! Yine saldırmaya başladı

Türkiye’nin mega projelerinden çekinen ve araba sektöründe tek el olmayı sürdürmek isteyen Almanya, daha evvel Türkiye’nin nükleer atılımında yaptığı gibi yerli araba hamlesine de topyekun saldırmaya başladı.

Türkiye’nin yerli araba hamlesi Almanya’yı telaşlandırdı. En iyi müşterilerinden olan Türkiye’yi kaybetmek ve pazarda yeni bir rakip istemeyen dünyanın en aka araba müstahsil Almanya, yerli araba için karalama çalışması yürütüyor.

DİE WELT: TÜRKİYE PARASINI ÇÖPE ATIYOR

Alman Die Welt Gazetesi, Türkiye’nin yerli araba projesiyle parasını çöpe attığını, laf konusu 5 firmanın vasıta yapım noktasında hiçbir tecrübesinin bulunmadığını iddia etti. Türkiye’nin yerli araba üretmesini “intihar etmek” diye niteleyecek kadar ileri giden Die Welt, yaşanılan paniği gözler önüne serdi.

DİE TAGESZEİTUNG: TABUTA BENZİYOR

Türkiye’nin yerli otomobili hakkında bir öbür yorum da Alman Die Tageszeitung Gazetesi’nden geldi. Türkiye’de yerli araba hakkında çizilmiş bir karikatürü çarpıtarak yerli otomobili tabuta benzeten ve 5 firmanın o aracın altında ezildiğini iddia eden Alman Gazete tepki topladı.

NÜKLEER ENERJİYE KARŞI DA SAVAŞ AÇMIŞLARDI

Yerli araba karşıtlığı, Almanya’nın ilk vukuatı da değil. Türkiye nükleer santral hamlesi ile enerjide dışa bağımlılığı bitirmek için harekete geçtiğinde yine Almanya yerli ve vatan dışında yayın yapan bütün medya kuruluşlarıyla Türkiye karşıtı propaganda başlatmış, Türkiye’nin enerji hamlesini baltalamak istemişti.

Toplam elektrik üretiminin yüzde 16’sını nükleer enerjiden sağlayan ve Avrupa’da çevreyi en fazla kirleten 10 kömür santralinden 7’sini barındıran Almanya’nın Türkiye’yi güneş enerjisine yönlendirmesi “en hafif tabirle samimiyetsizce” olarak nitelendirilmişti.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?