• DOLAR
  3,9278
  % 0,06
 • EURO
  4,6146
  % 0,20
 • ALTIN
  161,6532
  % 0,22
 • BIST
  103.912
  % -2,19
Suudi Arabistan’da kaçışlar başladı

Suudi Arabistan’da kaçışlar başladı

Suudi Arabistan’da 5 Kasım’da başlayan soruşturma kapsamında aralarında prensler, bakan, bakan yardımcıları, eski bakanlar ve iş adamlarının olduğu onlarca kişinin “yolsuzluk ve rüşvet iddiasıyla” gözaltına alınması sonrası ülkenin zenginleri varlıklarını vatan dışına çıkarmaya uğraşıyor.

Bloomberg International’ın ulaştığı altı kaynağa göre para ve likit kaynakların Suudi Arabistan’dan öbür Körfez ülkelerine geçişi için  milyarder ve milyonerler, bankalarla, varlık yöneticileriyle ve danışmanlarla görüşmeye başladı. Gerekçe ise laf konusu kaynakların dondurulması ya da el konulması endişesi. 

Cumartesi günü 11 Prens, dört bakan, eski bakanlar ve holding sahiplerinin de içlerinde bulunduğu onlarca şahıs gözaltına alınmasının ardından Reuters havadis, bilgi, salık ajansı, ülkede ikinci dalga gözaltıların başladığını duyurdu.

Bugüne kadar  dondurulan 1700 hesapta 800 milyar dolar olduğu ortaya çıktı. Körfez yatırımcıları, salı günü Dubai hisselerinde 92,5 milyon dolarlık satış yaptı. Bu miktar, şubattan bu yana en yüksek seviye.

Birleşik Arap Emirlikleri Merkez Bankası, 19 Suudi vatandaşına ait finansal hesapların bilgilerine ulaşmak istediğini açıkladı.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?