Rusya’dan domatese yeşil ışık

Rusya’dan domatese yeşil ışık

Domateste milyonların beklemiş olduğu müjdeyi biz açıklıyoruz. Bildiğiniz üzere Rusya ile yaşanan olaylar sonrasında domates alımı başta olmak üzere bir çok şeye son vermişti. Rusya tekrardan Türkiye’den domates almaya karar verdi...

19
0
Paylaş

Rusya’nın ülkemize uygulamış olduğu ambargo sonunda kaldırıldı. Aldığımız haberlere göre Rusya bazı mevsimlerde ülkemizden domates almaya karar verdi. Türkiye’den kendi üreticisi üretmediği zamanlarda domates alımı yapacak olan Rusya Türkiye’den domates haricinde salça ve benzeri ürünleri de alacak. Yaklaşık kaç haftadır ülkemizde yer alan Rus görevlilerin yaptıkları görüşmeler sonucunda, Türkiye’den öncelikle teknik şartları sağlayabilen 3 firma gönderim yapabilecek. Domates ihracatının yaklaşık olarak %70’ni Rusya’ya yapan ülkemiz, yaşanan uçak olayların ardından bir ambargo  söz konusu olmuştu. Rusya, Türkiye’den domates, portakal, elma, kayısı, brokoli, mandalina, armut, tavuk ve hindi gibi bir çok şeyin ihracatını yasaklarken, fakat ilişkiler düzelmeye başlayınca domates haricinde amborgu kalmamıştı.

3 firmadan ihracat!

Ülkemize gelen Rus heyeti ile konuşan Türk heyeti, Rusya’nın domates üretimi yapamadığı zaman ihracat yapılması yönünde bir teklifte bulundu. Rus yetkililer ise yapılan bu teklifi olumlu buldu. Rus yetkililerin sağlamış olduğu temaslar sonucunda, Türkiye’de teknik şartlara uyan üç firmanın ihracat yapması kararı alındı. Ayrıca bu ihracat yapan 3 firma önceden Rusya’ya ihracatta bulunan firmalardan seçilecek. Rusya’nın domates ekimi yapabildiği bazı ayların dışında neredeyse tüm yılı ilgilendiren ihracat izninin bir kaç gün içinde çıkması bekleniyor. Kurulacak bir sistem sayesinde, Türkiye’deki domateslerden numune örneği alınacak şartlara uyum sağlayan domatesler direkt olarak gümrükte herhangi bir sorun yaşanmadan gönderilebilecek.

CEVAP VER