Ramazan’da 3 Milyondan Fazla Pide Çöpe Gidiyor!

Ramazan’da 3 Milyondan Fazla Pide Çöpe Gidiyor!

Ramazan ayında bir çoğumuz pideyi sıcak sıcak tüketmek isteriz. Malum durum böyle olunca bol bol pide alıyoruz buda günde 3 milyondan fazla ekmek ve pidenin çöpe gitmesine yol açıyor.

25
0
Paylaş

Türkiye Fırıncılar Federasyonu Başkanı Halil İbrahim Balcı, ülkemizde  250 gram standart ekmek üzerinden bir hesaplama yaptığımız zaman günde yaklaşık olarak 90,9 milyon ekmek üretimi yapmaktayız. Fakat tüketim oranına göz attığımızda ise günde 86 milyon ekmek tüketilmekte. Yani buda demek oluyor ki bir günde yaklaşık olarak  4,9 milyon ekmek boşuna gidiyor.

6 Milyon Ekmek Çöpe Gidiyor!

“Ekmek İsrafını Önleme Kampanyası” yapılmadan önce yaklaşık olarak 6 milyon ekmeğin çöpe gittiğini belirten Balcı, bu kampanya sayesinde günde 1 milyon 100 bin, yılda 400 milyondan fazla ekmeğin çöpe gitmesinin engellediğini söyledi. Balcı, bu rakamların ekonomiyi de etkilediğini söylerken,  “İsraf konusunda Federasyonumuzun yapmış olduğu kampanya önümüzdeki yıllarda olacaktır. Tek hedefimiz bu israfı en aza indirmek ve Türkiye ekonomisine yardımcı olmaktadır” dedi.

Ramazan Ayında Ekmek İsrafı Artıyor!

Balcı, Ramazan ayında günde 55-60 milyon arası ekmek üretimi olduğunu vurgulayarak, bu ekmeklerden 3 milyonun çöpe gittiğini ve ramazan ayında her geçen gün israfın arttığını söyledi. Ramazan ayında israfın artmasında, açken alışveriş yapılmasının etkisiyle alakalı bir soru üzerine Sayın Balcı, Ramaza ayında pidenin sıcak alınarak sıcak tüketilmesinin istenilmesi sonucunda, ”Bu yüzden kişi daha fazla ekmek alarak israfa katkıda bulunabiliyor.  Fazla alınan ekmeğin veya pidenin doğru saklanılmaması yüzünden ekmek israfının önüne geçmek oldukça zor” ifadelerine yer verdi. Umarım bu haberi okuduktan sonra ekmek israfına biraz daha özen gösteririz.

CEVAP VER