• DOLAR
  3,9585
  % 0,85
 • EURO
  4,6491
  % 0,95
 • ALTIN
  162,9536
  % 0,24
 • BIST
  105.268
  % 1,30
Ot bitmeyen araziler artık bu halde!

Ot bitmeyen araziler artık bu halde!

Bir zamanlar ot bitmeyen araziler, şimdilerde GES panellerinin kurulduğu tarlalara döndü. Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Nihat Çiftçi, 6 milyon metrekarelik alanda 47 GES yatırımına tasdik verdiklerini ve kenti yenilenebilir enerjide merkeze dönüştürmeyi hedeflediklerini söyledi.

Güneş ışığından en çok faydalanan iller arasında yer alan Şanlıurfa’da, atıl durumdaki arazilere son yıllarda GES panelleri kurulmaya başladı. Yenilenebilir enerjide mühim kaynak olan güneş enerjisinden yararlanmak isteyen çok sayıda yatırımcının tercih ettiği Şanlıurfa’da, şu ana kadar 47 GES yatırımına tasdik verildi. Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi de içme ve atık su arıtma tesisinin bulunduğu 3 noktada yatırım yaparak, elektriğini güneş enerjisinden elde etmeye başladı.

Kentte daha evvel ekim yapılamayan atıl durumdaki arazileri artık GES panelleri süslerken, Büyükşehir Belediye Başkanı Çiftçi, bu sektörde yatırım yapmak isteyenleri, güneş ışığından en çok yararlanan kentlerin başında gelen Şanlıurfa’ya çağrı etti. Şu anda, kentte 6 milyon metrekarelik alanda 47 GES projesine izin verdiklerini belirten Çiftçi, GES projelerini hem etraf dostu olduğu hem de istihdam sağladığı için önemsediklerini söyledi. Büyükşehir Belediyesi olarak 3 tesiste kendilerinin de yatırım yaptıklarını, iki noktaya daha yatırım yapacaklarını anlatan Çiftçi, 5’inci, 6’ncı ve 7’nci derslik olarak tanımlanan ve ziraat yapılamayan arazilere GES panellerinin kurulmasına izin verdiklerini belirterek, şunları söyledi:

“Şanlıurfa, coğrafya olarak yenilenebilir enerjiye müsait bir kent. Şu anda şehrimizde hem hususi sektörün hem de halk sektörünün projeleri var. Biz de enerji tüketen bir kuruluş olarak 3 içme ve atık su tesislerimizin bulunduğu noktaya bu panellerden kurduk. Tabiat dostu ve dünya var oldukça devam edecek olan güneş enerjisinden yararlanmak istiyoruz. Ziraat yapılamaz durumdaki 5’inci, 6’ncı ve 7’nci derslik arazilerde bu sistemin kurulumuna izin veriyoruz. Bu yönde yatırım yapacak olanlar projelerini hazırlayıp bize müracaatta bulunuyorlar. Biz de inceleyip lüzumlu planlamayı yapıyoruz. Şu ana kadar 47 proje müracaatı oldu ve biz bunları planladık izin işini bitirdik. Biz bu yöndeki müracaatlarda yatırımcının önünü açıyoruz. Yenilenebilir enerji, istihdam ve yatırım açısından biz GES projelerine ehemmiyet veriyoruz. İşe yaramayan dağlık alanlar, ot bitmeyen araziler, kayalık alanlara artık GES panelleri döşeniyor ve memleket ekonomisine katkıda bulunuluyor. Hidroelektrik santrallerin, termik santrallerin ömrü sınırlı olduğu için dünya döndükçe var olacak tabiat dostu güneş enerjisinden yararlanmalıyız. Biz sahip olduğumuz bu paha ile şehrimizi yenilenebilir enerjinin merkezine dönüştürmeyi hedefliyoruz.”

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?