• DOLAR
  3,9592
  % 0,86
 • EURO
  4,6524
  % 1,02
 • ALTIN
  163,3592
  % 0,47
 • BIST
  105.268
  % 1,30
İsviçre’de çikolata markası satın alacaklar

İsviçre’de çikolata markası satın alacaklar

Müstakil Sanayici ve İş Adamları Derneği (MÜSİAD) Bursa Şubesi üyeleri, Türk besin ürünlerinin uluslararası pazarlarda daha fazla laf sahibi olması hedefiyle İsviçre’de çikolata markası satın alacak.

MÜSİAD Bursa Şubesi Gıda, Ziraat ve Hayvancılık Sektör Kurulu Başkanı Murat Bayizit, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türkiye gibi ziraat ve gıdada kuvvetli altyapısı olan bir ülkenin gerçekleştirdiği 1 milyar dolarlık işlenmiş besin ihracatının yeterli olmadığını söyledi.

Türk besin ürünlerinin bilhassa Avrupa başta olmak üzere dünyanın muhtelif ülkelerindeki Türk nüfusunun yoğun olduğu yerlerde tüketildiğini belirten Bayizit, yapılan ihracatın aka kısmının bu pazara hitap ettiğini bildirdi.

Bayizit, vatan dışı seyahatlerinde süpermarket zincirlerini gezdiğini dile getirerek, “Çünkü raflar size o ülkedeki besin trenlerini ve tüketim alışkanlıklarını gösteriyor. Ben de bu raflarda Türk ürünlerini maalesef fazla Fazla göremiyorum. Etnik departmanların dışında yer almıyor. Aslında baktığımızda Türk ürününü vatan dışında yaşayan Türklere ihraç ediyoruz.” diye konuştu.

Türkiye’nin uluslararası pazarlarda rekabet edebilecek düzeyde markalarının olduğunu vurgulayan Bayizit, şöyle devam etti:

“Türk markasıyla vatan dışındaki süpermarketlerde yer alamamamızın muhtelif sebepleri var. Bu sebepleri bir taraftan çözmeye çalışırken öbür taraftan da hızlı devinim etmek adına vatan dışında 3. kuşağa geçmiş, artık kendileri açısından yönetmenin verimli olmadığı düşünülen ama marka olmuş birtakım firmaları biz Türk besin üreticileri olarak satın alabiliriz. Bunun örnekleri var. Ülker’in Godiva’yı almasıyla uluslararası pazarlarda mühim bir oyuncu olması buna fazla güzel bir örnek. Akabinde United Biscuits’i satın alarak dünyadaki birkaç aka bisküvi üreticisi haline gelmeleri buna fazla güzel bir örnek.”

“İSVİÇRE’DE BİRKAÇ MARKA ÜZERİNDE ÇALIŞIYORUZ”

Bayizit, geçen aylarda 25 benlik bir heyetle İsviçre’ye gezi düzenlediklerini belirterek, şunları kaydetti:

“İsviçre gezisi dönüşünde benim bir önerim oldu. ‘Madem ki dünyaya markalı besin ürünü satmakta zorlanıyoruz. O vakit onların içine kendilerinin markasıyla nüfuz edelim. Mesela İsviçre’den bir çikolata markasını satın alalım.’ dedim. Bu markayı daha da geliştirerek uluslararası pazarlara bir Türk firması olarak girelim diye düşündük. Herkes bu konuya sıcak baktı. Bununla ilgili çalışmalara başladık. Şu anda İsviçre’de birkaç alternatif marka üzerinde çalışıyoruz.”

İlerleyen günlerde İsviçre’de fabrika ziyaretleri yapacaklarını anlatan Bayizit, “Avrupa’daki besin marketlerine Avrupa’daki bazı markaları satın alarak nüfuz etmek gibi bir düşüncemiz var. İsviçre’nin çikolata ülkesi olmasından ötürü dünyada müspet imajı var. Çikolata markasıyla daha hızlı yol alacağımızı düşündük. Satın alınmasıyla ilgili herhangi bir sıkıntı yok. Yıl sonuna kadar neticeleneceğini düşünüyoruz. Bunu da inşallah MÜSİAD Bursa ve İsviçre şubesi olarak gerçekleştireceğiz.” dedi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?